Image default

Uzmanlar Açıkladı: Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 7 Gıda

Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar hem erkekler hem de kadınlar için vazgeçilmez istekleri arasında yer alıyor. Güzel saçlar sadece pahalı saç bakım ürünleri kullanmaktan ibaret değildir. Tıpkı cilt gibi sağlıklı saçlar da iyi beslenmiş bir vücudun göstergesidir. Yani tercih ettiğiniz yiyecek seçimleri saçınıza zarar verebilir veya harikalar yaratabilir. İnsanlar genellikle saç problemlerini strese ve genetiğe bağlarken, bir diğer şaşırtıcı faktör de beslenmedir. Kötü beslenme yalnızca saçlarınıza zarar vermekle kalmaz aynı zamanda vücut sağlığının bozulmasına da neden olabilir. Bu yazımızda saç sağlığına zarar veren ve saç dökülmesine neden olabilen besinleri listeledik. İşte saç dökülmesine neden olan 7 yiyecek…

1. Şeker

Şeker, günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyeceğin ve içeceğin içerisinde yer alan, fazlasının zararlı olduğu bir besindir. Araştırmalar, şeker hastalığına ve obeziteye yol açan insülin direncinin saç dökülmesine ve hatta hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca insülin direncinin arkasındaki bir numaralı faktör, şeker, nişasta ve rafine karbonhidrat bakımından zengin bir besinler tüketmektir.

2. Yüksek Glisemik İndeksi Gıdaları

Yüksek glisemik indeksli yiyecekler, insülin artışına neden olan yiyeceklerdir. Rafine un, ekmek ve şeker gibi yiyeceklerin hepsi epsi yüksek GI gıdalardır. Bu besinler hormonal dengesizliklere yol açabileceği gibi aynı zamanda insülin ve androjenlerde saç köklerine bağlanarak saç dökülmesine neden olan bir artışa neden olabilir.

3. Alkol

Saç esas olarak keratin adı verilen proteinden oluşmaktadır. Keratin, saçınıza yapı kazandıran bir proteindir. Alkol, protein sentezi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve saçın zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi beslenme dengesizlikleri yaratabilir ve folikül ölümüne neden olabilir.

4. Abur Cubur

Genç yaşlı hemen herkezin sevdiği abur cuburlar genellikle sadece sizi obez hale getirmekle kalmaz aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve saçlarınızı da kaybetmenize neden olabilen doymuş ve tekli doymamış yağlarla doludur. SFA’lar ve MUFA’lar açısından zengin bir diyet, potansiyel olarak DHT hormonu seviyelerini de artıran testosteron seviyelerini yükseltebilir. DHT, alopesi ile ilgili bir androjendir. Ayrıca yağlı yiyecekler saç derinizi yağlı hale getirebilir ve gözeneklerin tıkanmasına ve saç köklerinin daralmasına neden olabilir.

5. Gazlı İçecekler

Besin değeri yok denecek kadar az olan gazlı içecekler, raf ömrünü uzatmak için içerisinde bol miktarda kimyasal katkı maddeleri içermektedir. Bu da çeşitli hastalıkların oluşumuna zemin hazırlamaya yetmektedir. Öte yandan asitli içeceklerin çok sık tüketilmesi kalsiyumun vücuttan emilimini azaltmaya ve osteoporoz gibi çeşitli kemik hastalıklarının oluşumuna neden olabilir. Vücut sağlığına ciddi ölçüde zararı dokunabilen gazlı içecekler, yapılan araştırmalarda saç köklerine zarar veren aspartam adlı yapay bir tatlandırıcı içermektedir.

6. Çiğ Yumurta Beyazı

Yumurta saç için harikadır ancak çiğ olarak tüketilmemelidir. Çiğ yumurta akı, keratin üretimine yardımcı olan vitamin olan biotin eksikliğine neden olabilir. Avidin, çiğ yumurta beyazında bulunan, biotin ile birleşen ve bağırsaktan emilimini engelleyen bir çeşit glikoproteindir.

7. Balık

İnsan vücuduna saymakla bitmeyen faydaları olan balık, diğer yararlı besinlerde olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda zarara neden olabilir. Bu durumun temel sebebi yüksek cıva seviyeleri ani saç dökülmesine neden olabilmesidir. Cıva mazuriyetinin en yaygın kaynağı balıktır, çünkü balıktaki metil cıva konsantrasyonu iklim değişikliği ve aşırı avlanma nedeniyle son birkaç yılda artmıştır. Kılıç balığı, uskumru gibi deniz balıkları ve bazı ton balığı çeşitleri cıva bakımından zengindir.

Related posts

Saç Kırılması: Saçınızın Kırılmasını ve Dökülmesini Nasıl Durduracağınızı Öğrenin

[email protected]

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

[email protected]

PRP Nedir? Trombositten Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

[email protected]

Yorum Yap