Image default

PRP Nedir? Trombositten Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

Trombosit açısından zengin plazma (PRP) tedavisi, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi gibi saç dökülmesi durumlarını tersine çevirmede sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda saç dökülmesi ve cilt gençleştirme gibi durumlarda sıklıkla karşımıza çıkan PRP nedir? Trombositten zengin plazma saç dökülmesini engeller mi? İşte yanıtı…

Trombositten Zengin Plazma Nedir?

Trombosit bakımından zengin plazma olarak da adlandırılan PRP tedavisi, bireyden alınan kanın bazı işlemlerden geçirilerek tedavi edilmek istenen noktaya yeniden enjekte edilmesidir. Özellikle son zamanlarda saç dökülmesi ve cilt gençleştirme gibi işlemlerde kullanılan bu yöntem, platelet açısından zenginleştirilmiş plazmalardır. İşlemin temel amacı, zarar gören dokunun yeniden sağlıklı hücre büyümesini desteklemesini teşvik etmektedir.

Trombositten Zengin Plazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP olarak da bilinen trombositten zengin plazma tedavisi, doktorun veya bir tıp uzmanının kolunuzdan kan alması ve bu kanın üç bileşene (trombosit açısından zengin plazma, trombosit açısından zayıf plazma ve kırmızı kan hücreleri) ayrılmasını içermektedir. Sonrasında trombosit açısından zengin plazma bir şırınga ile ekstrakte edilir ve tedavinin gerekli olduğu bölgeye (bu durumda kafa derinize) enjekte edilir.

Trombosit Bakımından Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi PRP yöntemi saç dökülmesi başta olmak üzere cilt estetiği ve çeşitli doku hasarlarının giderilmesinde sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Peki bu tedavi saç dökülmesini engelleyebilir mi? Yapılan araştırmalar, trombosit bakımından zengin plazma işleminin erkek tipi kellik olarak bilinen alopesi tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Yani PRP yöntemi yeni saç büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmesini önlemek için kafa derisine uygulanabilir. Şaşırtıcı bir şekilde bu yöntem aynı zamanda erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerinde dahi etkili sonuçlar vermektedir.

Trombosit Bakımından Zengin Plazma Maliyeti Ne Kadar?

Bu, saç dökülmesinin şiddeti (etkilenen cildin alanı), bulunduğunuz yer ve tedaviyi uygulayan sağlık uzmanı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak PRP yöntemi ile saç dökülmesi tedavisi ortalama olarak yeni saç ekimi ile aynı fiyatlara yapılabilmektedir. Her şeyden önce kafa derinizin durumu ve ne kadar saç kaybettiğinize bağlı olarak PRP tedavisi fiyatı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekecektir.

Related posts

Saç Dökülmesine Neden Olan 6 Hastalık

[email protected]

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Yorum Yap