Image default

Sağlıklı Saçlarsa Sahip Olmanıza Yardımcı 6 Yiyecek

Çoğu insan saçlarının her daim güçlü ve uzun kalmasını ister. Özellikle yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak güçsüzleşen ve uzaması duran saçlar, ilerleyen süre zarfında kırılmalara ve dökülmelere neden olabilmektedir. Yaş ve genetik faktörler dışında sağlık problemleri ve beslenmeye bağlı olarak da uzamayan saçlar, uygun diyet ve düzenli bakımla eski haline yeniden kavuşabilir. Normal bir bireyin ayda yaklaşık 1 santimden fazla saçı uzarken bu yılda 15 santimi bulmaktadır. Özellikle yetersiz beslenmeye bağlı olarak saç dökülmesi yaşıyorsanız, aşağıda belirtilen yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. İşte saç uzamasına yardımcı olan 6 yiyecek!

1. Yumurta

Yumurta, saç uzamasına yardımcı olan harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Yeterli miktarda protein almak, saç büyümesi için son derece önemlidir çünkü saç kökleri çoğunlukla proteinden oluşmaktadır. Bu sebeple protein eksikliğine sahip olan bireylerin saç dökülmesi problemi yaşama riski daha yüksektir.

Biotin, keratin adı verilen bir saç proteinin üretimi için gereklidir. Bu nedenle biotin takviyeleri genellikle saç büyümesini teşvik etmek için tercih edilmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeniz durumunda vücudunuzun ihtiyacı olan biyotin miktarı karşılanmaktadır. Öte yandan yumurta harika bir çinko, selenyum ve saç için sağlıklı besinlere sahiptir. Bu onları optimum saç sağlığı için tüketilecek en iyi gıdalardan biri yapmaktadır.

Sonuç: Yumurta, saç sağlığı ve saç büyümesi için önemli olan harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Bu besinlerin eksikliği durumunda saç dökülmesi riski artmaktadır.

2. Meyve

Meyve, saç büyümesini teşvik edebilecek faydalı bileşikler ve vitaminlerle yüklüdür. Bu, güçlü antioksidan özelliklere sahip olan C vitaminini içermektedir. Antioksidanlar, saç köklerini serbest radikalle adı verilen zararlı moleküllerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur. Bu moleküller vücutta ve çevrede doğal olarak bulunur.

Ortalama 100 gram çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızın %100’ünü karşılamaktadır. Ayrıca vücudumuz saçların kırılgan hale gelmesini ve kırılmasını önlemek için yardımcı olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Dahası C vitamini vücudun ihtiyacı olan demiri emmesine yardımcı olmaktadır. Düşük demir seviyeleri, saç dökülmesine bağlı olarak anemiye de neden olabilir.

Sonuç: Meyve, saç büyümesini teşvik edebilecek antioksidanlar ve vitaminler açısında son derece zengindir. Örneğin çilek, saç uzamasına yardımcı olabilecek kolajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini açısından oldukça zengindir.

3. Ispanak

Ispanak, içeriğinde ki folat, demir, A ve C vitaminleri gibi yararlı besinlere sahiptir. Tüm bu besin değerleri saç uzamasını destekleme özelliğiyle bilinmektedir. A vitamini, cilt bezlerinin sebum üretmesine yardımcı olur. Bu yağlı madde saç derisini nemlendirerek saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Ortalama 30 gram ıspanak, günlük A vitamini ihtiyacınızın %55’ini karşılamaktadır. Ispanak ayrıca saç büyümesi için gerekli olan harika bir demir kaynağıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmanızı hızlandırması, onarması ve büyümesine yardımcı olan oksijenin taşınmasına destek olmaktadır. Demir eksikliği olan bireylerdin saç dökülmesi problemi yaşama riski daha yüksektir.

Sonuç: Ispanak, içeriğindeki folat, demir ve saç uzamasını destekleyen A ve C vitaminler açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

4. Balık

Somon, uskumru ve ringa gibi yağlı balıklar saç uzamasını teşvik edebilecek besinlere sahiptir. Öte yandan balıklar saç uzamasına yardımcı olan harika bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra antioksidanlar içeren bir takviye almanın saç dökülmesi riskini azalttığı ve saç yoğunluğunu arttırdığı görülmüştür.

Başka bir çalışma, balık yağı takviyesi almanın , saçları incelen kadınlarda saç dökülmesini önemli ölçüde azalttığı ve saç büyümesini arttırdığı bulunmuştur. Tüm bunların yanı sıra yağlı balıklar aynı zamanda güçlü ve sağlıklı saçları desteklemeye yardımcı olabilecek protein, selenyum, D3 ve B vitaminleri açısında oldukça zengindir.

Sonuç: Somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar, saç sağlığının korunmasına yardımcı olan harika bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

5. Tatlı Patates

Tatlı patates, harika bir beta-karoten kaynağıdır. Vücudumuz bu bileşiği saç sağlığın ile bağlantılı olan A vitaminine dönüştürmektedir. Yaklaşık olarak 100 gram tatlı patates, günlük A vitamini ihtiyacınızın dört katından daha fazlasını sağlamak için yeterli miktarda beta-karoten içermektedir.

Araştırmalar A vitaminin saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimini desteklediğini göstermiştir. Dahası A vitamini, saç köklerinin gerilmesini önlerken saç büyüme oranını da hızlandırabilen özelliğiyle bilinmektedir.

Sonuç: Tatlı patates, sebum üretimine yardımcı olan A vitamini açısından oldukça zengindir. Ek olarak, saç bütüme oranını hızlandırmaya yardımcı olabilecek birçok besin değerine sahiptir.

6. Avakado

Avakado, vücudun ihtiyacı olan zengin bir yağ kaynağıdır. Aynı zamanda avakado saç uzamasına yardımcı olabilecek mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Bir orta boy avakado, günlük E vitamini ihtiyacınızın %21’ini karşılamaktadır. Tıpkı C vitaminin de olduğu gibi E vitamini de serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan iyi bir antioksidandır.

Yapılan araştırmalar saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerin 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra %35 oranında olumlu sonuç aldığını göstermektedir. E vitamini ayrıca kafa derisi gibi cilt bölgelerini oksidatif stres ve hasardan korumaktadır. Saç derisinde meydana gelen hasarlı cilt yapısı, düşük saç kalitesine ve daha az saç köküne sebep olabilir.

Dahası avakado harika bir esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Bu yağlar vücut tarafından üretilmez ancak hücrelerin temel yapı taşlarıdır. Esansiyel yağ asitleri de saç dökülmesini önleyerek saçların sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır.

Sonuç: Avakado, saç büyümesini destekleyebilecek iyi bir antioksidan olan E vitamini açısından son derece zengindir. Ek olarak avakado, saç büyümesi için çok önemli olan yağ asitlerine sahiptir.

Related posts

Evde Saç Bakımı: Her Saç Tipine Uygun 5 Doğal Saç Kremi Tarifi

[email protected]

Saç Büyümesini Destekleyen 6 Gıda

[email protected]

Muhteşem Görünen Parlak Saçlar: Yumurta ve Zeytinyağlı Saç Maskesi Tarifi

[email protected]

Yorum Yap