Image default

Saçkıran (Alopesi Areata) Hastalığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Saç dökülmesiyle ortaya çıkan saçkıran hastalığı, dermatolog muayenesi ile kolayca teşhis edilebilmektedir. Her saç dökülmesinin saçkıran olmadığını hatırlatarak saç kayıplarınıza neyin sebep olduğunu öğrenmek için doktor kontrolüne gitmeniz gerektiğini unutmayınız. Doktorunuz saç dökülmesinin temel kaynağının bulunmasına ve nasıl kontrol altına alınacağı konusunda en doğru bilgiyi verecektir. Eğer ki saçlarınız saçkıran (alopesi areata) hastalığına bağlı olarak dökülüyorsa, aşağıda belirtilen durumları uygulayarak saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Saç dökülmesi yaşayan birçok insan, dökülmeleri ilk fark ettiklerinde gizlemeyi tercih etmektedir. Bu durumun geçici bir sorun olduğunun düşünülmesi ve yeniden sağlıklı saçlara kavuşma umudu, bazen saçlarınızı daha çok kaybetmenize neden olabilir. Bu sebeple saç dökülmesi yaşadığınızı fark ettiğinizde doktora görünmekten çekinmeyin.

2. Saçkıran hastalığı tırnaklarınızda değişikliklere neden olabilir. Tırnaklarınızda kırmızılık, sertleşme veya çıkıntı fark etmeniz durumunda dermatoloğunuza başvurmalısınız. Aksi taktirde hastalığın ilerlemesi tırnak sağlığını bozarak ağrılı ve sancılı bir hal alabilir.

3. Saçkırana bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri, kulak veya vücudun diğer bölgesinde ki kıl kayıpları sizi soğuğa karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bu sebeple saçkırandan etkilenen bölgenizi soğuk havalara karşı korumayı ihmal etmeyin.

4. Birçok saçkıran geçiren bireyde burun kıllarında dökülmeler meydana gelmektedir. Burun kılları tozu, mikropları ve havadaki küçük parçacıkların içeri alınımını engellemektedir. Eğer ki burun kıllarınızın döküldüğünü fark ederseniz doktorunuzdan antibiyotikli merhem yazmasını rica edebilirsiniz.

5. Saçkıran bazen yalnızca saç kaybına değil aynı zamanda kaşların ve kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. Her iki bölgede gözlerinizin korunmasında son derece önemlidir. Eğer ki böyle bir durumdan muzdaripseniz sahte kirpik, yapışkan kaşlar veya gözlük kullanmayı deneyebilirsiniz.

6. Kafa derinizde saç dökülmesine bağlı olarak meydana gelen boşlukları güneşten korumak için krem veya şapka takarak koruyun. Bu, güneş yanığı, cilt kanseri riskini azaltacaktır. Aynı zamanda cildinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

7. Saçkırana hastalığına yakalandığınızda beklenmedik saç dökülmesi ve yeniden uzama yaşayabilirsiniz. Bu hastalığı yaşayan bir çok insan, kendini son derece stresli hissetmektedir. Stres saç dökülmesini tetikleyeceği gibi farklı hastalıkların oluşumuna da davetiye çıkartabilir. Bunun yerine meditasyon veya yoga gibi stresi azaltan yöntemler deneyebilirsiniz.

8. Saçkıran hastalığına sahip bireyler çoğu zaman sağlıklı görünse de tiroid gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riski altındadır. Bu sebeple saç dökülmesi veya vücutta meydana gelen kıl kayıplarını fark etmeniz durumunda doktora başvurmanız önerilmektedir.

9. Saçkırana bağlı olarak saç kaybı yaşayan birçok insan, kendilerini yalnız hissetmelerine, özgüvenlerinin düşmesine veya üzülüp endişeli hissetmelerine neden olmaktadır. Bu hislere sahip olmanız durumunda psikolojik destek alabileceğinizi unutmayın.

10. Saçkıran veya farklı bir hastalığa bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerini en aza indirgemek ve cilt sağlığını korumak için kaliteli, besleyici ve doğal saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Her daim size uygun şampuan, saç kremi veya losyonlar tercih etmeye özen gösterin.

11. Eğer ki saçkıran hastalığına sahipseniz ve kafa derinizde dökülmeler meydana geliyorsa, saçınızın kimyasal maddelerden korunması gerekmektedir. Özellikle boyama işlemleri, şekillendirici ürünler ve saç yapısına zarar veren ısı kaynaklı makinelerden uzak durmaya özen gösterin.

Related posts

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Kafa Derim Neden Ağrıyor? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap