Image default

Saçınızı Güneşten Korumanın 8 Yolu

Havaların ısınmasıyla beraberinde güneşin zararlı ışınları cildimizde olduğu gibi saçlarınıza da cansız, soluk ve yıpranmış bir görünüm katabilir. Tüm bunların yanında sıcak yaz aylarında saçlarınızın uzun süre güneşe maruz kalması, saçınızın ihtiyacı olan nemi kaybetmesine neden olabilir. Bu yaz güneşten zarar gören saçlara sahip olmak istemiyorsanız bu yazımız tam da size göre! Bu yazımızda kavurucu güneşin sıcağında saçlarınızı korumanın püf noktalarını sıraladık. İşte yaz aylarında güneşin zararlarından saçlarınızı korumak için yapmanız gerekenler…

Sıcak hava ve güneşin UV ışınları saçınızın en dış tabakasına, yani kütikülüne zarar verebilir. Kütikül sertleşme eğilimindedir ve nemi çekmek için şişebilir. Bu saçta kabarmaya neden olur. Kıvırcık saçlar kuru, kontrol edilemez ve kırılmaya eğilimlidir. Fazla nem ve ter de saçınızın yazın hacmini kaybetmesine neden olabilir.

1. Şapka takın

Güneş saçınızı kurutabilir. Saçınızı güneşin zararlarından korumak için şapka takın. Geniş kenarlı şapkalardan denim ve kanvas şapkalara kadar seçim yapabilirsiniz. Şapkalarla boğulan biriyseniz, bir fular veya baş örtüsü deneyin. Bu şekilde saçınıza tam koruma sağlayabilirsiniz.

2. UV koruması uygulayın

Günümüzde saç bakım ürünleri, zararlı ultraviyole radyasyona (UV ışınları) karşı etkili bileşenlere sahiptir. Ancak UV koruması içeren şampuanların dezavantajı toksik kimyasallarla dolu olmalarıdır. Tüm bunların yanında saç bakımı uzmanlarının tercihi URAW COSMETICS’in seçkin şampuan ürünlerini kullanarak saçınızı daha sağlıklı ve canlı hale getirebilirsiniz.

3. Saç yıkama rutininizi ayarlayın

Yaz aylarında saçlar neme ihtiyaç duyar. Bu durumda saçınızı çok sık yıkamak isteyebilirsiniz ancak aşırı şampuanlamanın saç derinizin doğal yağlarını sıyırarak saçınızı daha da kurutabileceğini unutmayın. Mümkün olduğunca saçlarınızı haftada 2-3 kez yumuşatıcı kullanarak yıkamayı deneyebilirsiniz.

4. Kırıklarınızı aldırın

Saç kırıklarınızı sıcak yaz aylarında kestirerek bölünen uçlardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda kırıklarınızı aldırmak saçlarınızı daha kolay yönetmenize yardımcı olacaktır. Saçlarınızı kestirme konusunda asla endişe yaşamayın çünkü saçlar yazın daha hızlı uzar. Bunun sebebi saç tellerinin çoğu bu dönemde anajen veya büyüme aşamasındadır.

5. Saçınızı nemlendirin

Saçınız için her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz ancak hidrasyonu atlamak sonuçların beklediğiniz gibi olmasını engelleyebilir. Özellikle sıcak yaz aylarında saç tellerinizi nemlendirmek için bol su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca saçlarınız için doğal nem terapileri uygulamayı unutmayın.

6. Saçlarınızı toplayın

Saçlarınızı belirli aralıklarla bağlayabilirsiniz. Bu işlem saçınızı sadece güneşe maruz kalmayı sınırlamakla kalmayıp aynı zamanda terlemeyi de önlemek için son derece etkilidir. Kabarık saçlardan örgülere, at kuyruğuna, topuzlara veya kıvırcıklara kadar birçok farklı saç stilini kolaylıkla toplayan modeller yapabilirsiniz. Burada saçlarınızı çok sıkı modellerle sekillendirmemeye özen göstermeyi unutmayın.

7. Isı kaynaklı aletlerden uzaklaşın

Fön makinesi, düzleştirici ve saç maşası gibi ısıyla şekillendirme araçlarının kullanımını en aza indirgemeyi deneyin. Bu cihazlardan gelen yüksek ısı, mevcut yaz sıcağına eklenebilir ve saçınıza zarar verebilir. Yaz aylarında daha doğal saç stilleri deneyin.

8. Kafa derinize masaj yapın

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya tatlı badem yağı gibi yağlarla saçlarınıza masaj yapın. Bu tarz doğal yağlar kafa derinizde kan dolaşımını arttırarak saçınızın nemlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca esansiyel yağınızın içerisine lavanta yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz.

Related posts

Evde Saç Bakımı: Her Saç Tipine Uygun 5 Doğal Saç Kremi Tarifi

[email protected]

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

[email protected]

Sağlıklı Saçlarsa Sahip Olmanıza Yardımcı 6 Yiyecek

[email protected]

Yorum Yap