Image default

Saçınızı Doğal Yöntemlerle Uzatmanın 5 Yolu!

Günümüzde birçok birey, saçlarını uzatmanın yolarını araştırırken genellikle içeriğinde bol miktarda kimyasal içeren saç bakım ürünleri kullanmaktadır. Ürünlerin kullanılmasına rağmen istenilen sonucu alamayan kişiler, saçlarını doğal yöntemlerle nasıl uzatacağının cevabını araştırırken bu yazımızda sizlere basitçe evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sıraladık. Her yerden kolayca temin edebileceğiniz ve evde birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz saçı doğal yollarla uzatan 5 sihirli ürün!

1. Aloe Vera

Son zamanlarda birçok saç ve cilt bakım ürünlerinin ayrılmaz parçası haline gelen aloe vera, saç kaybını azaltmakla beraberinde saç derisinin rahatlamasına ve saçın kolay şekillenmesine yardımcı olur. Öte yandan bu bitkinin jeli saçlarda meydana gelen ve rahatsız edici bir görünüme sebep olan kepek sorununuda azaltabilir. Tüm bunların yanında aloe vera saç köklerinin fazla yağa amruz kalarak tıkanmasını önler.

2. Hindistan Cevizi

Hindistancevizi yağının saça faydaları yüzyıllardır bilinen ve günümüzde halen kullanılmaya devam eden popüler bir bakım ürünüdür. Yağın en büyük özelliği, saç gövdesine nüfuz ederek saçtan protein kaybının azalmasına yardımcı olan yüksek miktarda yağ asitleri içermesidir. Hemen her saç tipinde rahatlıkla kullanılabilen bu yağ, hem saçları yıkamadan önce hem de yıkadıktan sonra koruma amaçlı saç kremi olarak kullanılabilir. Saçınız yağlı olma eğilimindeyse bu yağı duş öncesi, saçınız kuru olma eğilimindeyse hindistan cevizi yağını duş sonrası kullanmanız daha doğru olacaktır.

3. Omega

Balık, başlı başına omega yağ asitleri deposudur. Omega yağ asitleri ise saçın sağlıklı olmasına yardımcı olan besinler ve proteinlerle doludur. Beslenmenize omega eklemek, saçınızın yoğunluğunun artmasına ve kafa derinizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Öte yandan omega yağ asitleri saç dökülmesini de azaltabilir. Tüm bunların yanında bu yağ asitleri hücrelerinizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur ve bağışıklığınızı arttırarak genel sağlık durumunuzun korunmasını destekler.

4. Soğan Suyu

Soğan suyunun kokusu size rahatsız edici gelse de, faydalarını duyduğunuzda kullanmaya karar verebilirsiniz. Yapılan araştırmalar soğan suyunun saçı büyümeye teşvik ettiğini ve alopesi areata olarak bilinen saçkıran hastalığıyla mücadele edebildiğini göstermektedir. Tek yapmanız gereken birkaç soğanın suyunu çıkartarak saç derinize ve saçlarınıza sürmek olacak. En az 15 dakika beklettikten sonra normal bir şampuanla durulayarak rahatsız edici kokudan kolayca kurtulabilirsiniz.

5. Limon

Limon suyu, saç kalitesinin artmasına ve uzamasına yardımcı olan mucizevi bir elementtir. Aynı şekilde limon yağıda saçlarda aynı etkiyi almanıza olanak sağlamaktadır. Öte yandan limon yağı sağlıklı bir saç derisine sahip olmanıza ve saç uzamasını hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Uygulamada limon suyunu veya limon yağını duştan 15 dakika önce saçlarınıza ve saç derinize sürerek ılık bir suyla durulamanız.

Related posts

Saç Büyümesini Destekleyen 6 Gıda

[email protected]

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

[email protected]

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

[email protected]

Yorum Yap