Image default

Saçınız İçin Aloe Vera Jelinin Faydaları

Aloe Vera: Saça Faydaları

Aloe vera, içinde jel benzeri bir madde bulunan kalın yapraklara sahip bir bitkidir. Ülkemizde sıklıkla görülen bu bitki, aynı zamanda birçok kişi tarafından da evlerde yetiştirilmektedir. Bitkinin en büyük özellliği, jelinin cilde uygulandığında serinletici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Bu yüzden bazen yanıkları ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

İyileştirici özelliği sayesinde yüzyıllardan kullanılan aloe vera bitkisi, cilde kattığı faydaların yanı sıra saç sağlığının korunmasına, saçların güçlenmesine ve saç dersinin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olabilir. Özellikle son yıllarda saç bakım ürünlerinde büyük bir popülerlik kazanan bu bitki, birçok kozmetik ürünün temel bileşeni olarak tercih edilmektedir.

Kaşıntılı saç derisini yatıştırır.

Seboreik dermatit , kepek dediğimiz durumun klinik terimidir. Kaşıntılı bir kafa derisi ve saçınızın altında pullanan deri belirtileri aloe vera ile tedavi edilebilir. 1998 yılında yapılan bir araştırma, aloe veranın kepeğin neden olduğu kafa derisi iltihabını gidermeye yardımcı olduğunu buldu. Aloe bitkisinde bulunan yağ asitleri, iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Yağlı saçları derinlemesine temizler.

Aloe vera özellikle yağlı saç derisini ve saçları temizleme konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Bitkinin en büyük özelliği, saçları temizlerken hiç bir teline zarar vermemesidir. Saç ürünlerindeki diğer kimyasalların aksine aloe vera naziktir ve saçınızın bütünlüğünü korur. Aloe vera kullanmak daha sağlıklı, daha parlak ve daha yumuşak görünen saçlara kavuşmanın harika bir yoludur.

Saç tellerini güçlendirir ve onarır.

Aloe vera içeriğinde bol miktarda A, C ve E vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminlerin üçü de hücre yenilenmesine katkıda bulunur, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekler. Aloe vera jelinde ayrıca B12 vitamini ve folik asit bulunur. Bu bileşenlerin her ikisi de saçınızın dökülmesini önleyebilir. Bunla birlikte aloe vera, insanların güneşe maruz kaldıktan sonra ciltlerinde kullandıkları popüler bir üründür. Bunun nedeni yüksek kolajen içeriği ve soğutma özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Aloe veradaki vitamin içeriği, saçınızdaki güneş hasarını onarmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Saç büyümesini teşvik edebilir

Saç deriniz temizlendiğinde ve saçınız aloe vera ile koşullandırıldığında, saç kırılmasının ve dökülmesinin yavaşladığını görebilirsiniz. Aslında aloe veranın saçların çok daha hızlı uzamasına neden olduğunu iddia eden pek çok insan vardır ancak şu an itibariyle, bu iddiaları kanıtlayacak veya çürütecek çok az klinik kanıt bulunmaktadır.

Aloe Vera Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aloe vera jeli kullanırken endişelenmenizi gerektirebilecek çok az neden bulunmaktadır. Genellikle bazı bireylerin aloe vera jeline karşı alerjisi olabilir. Bu konuda alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için saçlarınıza aloe vera sürmeden önce bileğinizin etrafına az miktarda sürerek test edin. Cildinizin kötü tepki verip vermediğini görmek için 2 saate kadar bekleyin. Bu yöntem aloe vera duyarlılığınız olup olmadığını size gösterecektir.

Cildinizde hidrokortizon kremi kullanıyorsanız, topikal aloe kullanırken de dikkatli olmalısınız. Aloe vera, ikisi birlikte kullanıldığında cildiniz tarafından emilen kortizon miktarını artırabilir.

Related posts

Daha Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanıza Yardımcı Olan 6 İpucu!

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına Faydaları Nedir?

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Her Saç Tipine Uygun 5 Doğal Saç Kremi Tarifi

[email protected]

Yorum Yap