Image default

Saç Vitaminleri Ne İşe Yarar? Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Sağlıksız görünen saçlar gerek erkeklerde gerekse kadınlarda hemen her yaşta görülebilen yaygın bir sorundur. Genellikle yanlış saç bakım ürünü kullanımı, saçın ısı ve kimyasal işleme maruz bırakılması, bakımsızlık ve beslenme bozukluklarına bağlı olarak meydana gelen sağlıksız saçlar, yaşam tarzınızda yapacağınız çeşitli değişikliklerle kolayca kontrol altına alınabilir. Özellikle yetersiz beslenmeye bağlı olarak meydana gelen sağlıksız saçlar için vitamin takviyeleriyle güçlü, parlak ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Peki saç vitamini nedir? ve saç vitaminleri saçınızın uzamasına gerçekten yardımcı olabilir mi? Bu yazımızda saç vitaminlerinin ne işe yaradığını ve sağlıklı saçlar için hangi vitaminleri kullanmanız gerektiğini açıkladık.

Saç Vitaminleri Nedir?

Saç vitaminleri, saçınızın sağlığını ve büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek besinlerdir. Vitaminler gibi mikro besinler , özellikle saç dökülmesinin besin eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda saç dökülmesini iyileştirmede rol oynayabilir.

Saç Büyümesi İçin En İyi Saç Vitaminleri Neler?

A vitamini

Saç sağlığını korunmasının birinci koşulu sağlıklı bir kafa derisine sahip olmaktır. Yumurta, et ve havuç gibi besinlerde bol miktarda bulunan A vitamini, saç derinizin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Öte yandan A vitamini ailesinin bir parçası olan retinoidler sebum salgısını düzenlemek için gereklidir. Bu sebum, saç derinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Biyotin

Biotin yani B7 vitamini, protein üretimi için gerekli bir bileşendir. Özellikle keratin üretimi için son derece önemli olan biyotin, aynı zamanda saçınıza güç vermektedir. Tüm bunların yanında biyotin eksikliği nadir görülen bir durumdur. Çünkü vücudumuz yeteri miktarda biyotini üretebilmektedir.

C vitamini

C vitamini de saçınızın en iyi durumda kalmasını sağlamada büyük bir role sahiptir. Aynı zamanda C vitamini demirin bağırsaktan emilimine yardımcı olmaktadır. Demir, saç sağlığı için gerekli bir besindir. Demir eksikliğinin kadınlarda saç dökülmesine neden olduğu doğrulanmıştır ve C vitamini tarafından vücutta emilimi çok önemlidir.

D vitamini

D vitamini eksikliği, alopesi areata oluşumuyla ilişkilendirilmiştir. Vitamin doğrudan alopesi areataya yol açmasa da D vitamini reseptörlerinin saç folikülü döngüsünü etkilediği bilinmektedir.

E vitamini

E vitamini oldukça güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki antioksidan dengesinde rol oynar. Aynı zamanda serbest radikal hasarlarına karşı korunmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu vitamin ve minerallerin en iyi yanı, vücudunuzun sağlığı için de faydalı olmalarıdır.

Saç Vitaminleri Gerçekten İşe Yarıyor mu?

A vitamininin sebum ve keratin üretiminde çok önemli bir rolü olduğunu belirlemiş olsak da, bu vitaminin aşırı miktarlarının saç dökülmesine neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu vitaminin ihtiyaç duyduğu günlük miktar 19 yaş ve üstü yetişkinler için 1.3 miligram’dır. Tek başına sağlıklı ve dengeli beslenerek bu kotayı kolayca karşılayabilirsiniz. Aşırı kullanımı saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Öte yandan vücudunuzun ihtiyaç duyduğ biyotinin tamamını olmasa da çoğunu ürettiğini her unutmayın. Sağlıklı bir diyet uygulaması biyotin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Dengeli bir diyet tüketen sağlıklı bireylerde biyotin eksikliği olasılığı yok denecek kadar azdır. Demir eksiklikleri en yaygın besin eksikliklerinden biri olduğu için , C vitamini takviyeleri demir eksikliği ile ilişkili saç dökülmesini önlemede rol oynayabilir. Ayrıca D vitamini takviyeleri saç sağlığınız için faydalı olabilir.

Related posts

Muhteşem Görünen Parlak Saçlar: Yumurta ve Zeytinyağlı Saç Maskesi Tarifi

[email protected]

Atkuyruğu Bitkisinin Saça Faydaları ile Mükemmelliğe Ulaşın

[email protected]

Daha Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanıza Yardımcı Olan 6 İpucu!

[email protected]

Yorum Yap