Image default

Saç Uzaması İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta, güzel görünümlü hoş kokulu mucizvei faydalara sahip bir bitkidir. Yaygın olarak bahçelerde yetişen bu bitki, dekoratif kullanımından çok daha fazlasına sahiptir. Damıtma işlemiyle elde edilen lavanta yağı, içeriğinde ki besinler sayesinde son derece şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Çok yönlü doğal tedavi edici özelliği sayesinde bir hayli popüler olan bu bitki, özellikle saç sağlığını korumada, akne tedavilerinde, egzama ve baş ağrısı gibi sorunlarla mücadelede yaygın olarak tercih edilmektedir.

Peki lavanta esansiyel yağının saça faydaları nelerdir? Lavanta esansiyel yağı saç derisi yağlarını dengeler, kepekleri temizler, tahriş olmuş saç derisini yatıştırır ve hepsinden önemlisi saç büyümesini uyarıcı etkilere sahiptir. Uçucu yağlar arasında yer alan lavanta yağını saç sağlığını korumak için kullanmanın yolları…

Saç Maskesi Yapın

Lavanta yağı uçucu bir yağ olduğu için son derece dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle saçları uzatmak için hindistan cevizi yağı, badem yağı veya avakado yağı gibi diğer yağ bazlı ürünlerle karıştırarak kullanılması önerilmektedir. Saçlarınızın uzaması için uygulayabileceğiniz lavanta yağı kürü için:

  • 10 damla Lavanta esansiyel yağı
  • 5 damla Sedir ağacı esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 çay kaşığı Hint yağı

Tarif

Tüm yağları bir kaseye koyun ve iyice karıştırın. Karışımı nazikçe kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Özellikle kafanızda ki kel bölgeleri ve incelen alanları karışımla iyice ovuşturun. İyileştirici ve uyarıcı özelliklerinden maksimum düzeyde yararlanmak için bir saat veya bir gece boyunca bırakın. Sonrasında saçlarınızı doğal bir şampuanla ılık suda yıkayın.

Saç Serumu Yapın

Saçlarınızın daha canlı ve nemli kalmasını desteklemek için aloe vera jeli ile lavanta yağını karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu karışım saçınızın aloe vera ve lavanta yağını kolayca emmesine yardımcı olacaktır. Öte yandan karışım saç derinizin sağlıklı kalmasına ve saçın kalın büyümesi için foliküllerin beslenmesine ve uyarılmasına olanak tanımaktadır.

  • 10 damla lavanta esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli

Tarif

Aloe vera ve lavanta yağını iyice karıştırıp saç derinize ve saçınıza masaj yaparak iyice yedirin. Sonrasında karışımın 1 saat kadar kafanızda kalmasına izin verin.

Şampuanınıza Lavanta Yağı Ekleyin

Ev yapımı şampuanlar da dahil olmak üzere satın aldığınız hazır şampuanlarınızı lavanta yağı ile karıştırarak daha etkili bir koruma sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şampuan şişesine ortalam 8-10 damla lavanta yağı damlatarak iyice karıştırmak. Karışımı her defasında kullanmadan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun. Aksi halde şampuan altta yağ üstte kalacağı için istediğiniz etkiyi almanız zorlaşacaktır.

Lavanta Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Lavanta Yağı Saç Derisini Dengeler

Lavanta yağının en büyük özelliği, tüm saç tiplerinde kullanılabilir olmasıdır. Dengeleyici bir yağ özelliğine sahip olan bu ürün, saçlarınız aşırı yağlı veya aşırı kuru dahi olsa normale dönmesine yardımcı olmaktadır. Bu da sağlıklı saç büyümesi için oldukça önemli bir durumdur çünkükafa deriniz çok yağlıysa, saç köklerinin tıkanmasına ve yeni büyümenin engellenmesine neden olabilir. Öte yandan eğer ki kafa deriniz kuruysa, saç kökleri nemi emerek yeni büyümeyi engelleyebilir. Her iki durumun dengelenmesi için lavanta esansiyel yağı iyi bir seçim olacaktır.

Lavanta Yağı İyileştirici ve Onarıcıdır

Lavanta yağı kepek, egzama, sedef hastalığı ve akne gibi kafa derisi rahatsızlıklarını iyileştirici etkiye sahiptir. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinen lavanta yağı, saç derisini yatıştırmakla kalmaz, hasarın iyileşmesine yardımcı olarak saç dökülmesini azaltır. Düzenli lavanta yağı kullanımı saç derinizin sağlıklı kalmasına ve daha fazla saç üretmesine yardımcı olmaktadır. Bunun temel sebebi saç köklerinin lavanta yağından gerekli besinleri olarak saçları beslemesiyle ilişkilidir.

Lavanta Yağı Saç Uzamasına Yarımdı Olur

Lavanta yağı saç uzaması ve saç dökülmesini azaltmak için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. İyileştirici ve dengeleyici etkileriyle bilinen lavanta yağı, aynı zamanda saç büyümesi üzerinde uyarıcı etkileri olduğu bilinmektedir.

Related posts

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

[email protected]

Saçınız İçin Aloe Vera Jelinin Faydaları

[email protected]

Hızlı Saç Uzaması İçin Şampuanınıza Eklemeniz Gereken 5 Formül

[email protected]

Yorum Yap