Image default

Saç Nezlesi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Saç köklerinde ağrı, kaşıntı ve batma hissine bağlı olarak ortaya çıkan saç nezlesi hastalığı, aynı zamanda şiddetli baş ağrısı ve saç dökülmesine sebep olan yaygın bir hastlıktır. Genellikle duş, havuz ve deniz sonrasında ıslak kalan saçların neden olduğu bu hastalık, kadınlarda sıklıkla görülen yaygın bir durumdur. Saç derisinin ıslak kalması ve beraberinde kurtulmayan saçların savunmasız hale gelmesiyle ortaya çıkan saç nezlesi, ileri düzeyde saç dökülmelerine neden olabilmektedir. TÜm bunların yanında kozmetik ürünler, yüksek ısı kaynağı ve saç derisine baskı uygulayan saç stilleri de saç nezlesine neden olabilmektedir.

Saç Nezlesi Hastalığının Nedenleri

Saç nezlesi, birçok saç probleminin ortak nedenlerinde olduğu gibi saçların sıkıca bağlanması, saç diplerinin hava almaması, yağmur veya duş sonrası saçların ıslak bırakılması, yüksek ısı işlemi, kimyasal boyalar ve yanlış saç bakım ürünlerinin kullanımı sonucunda ortaya çıkmaktadır. TÜm bu nedenler saç nezlesinin oluşumunu tetikleyebileceği gibi aynı zamanda saçların kırılmasına, güçsüzleşmesine, zayıflamasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Kısacası saç nezlesine neden olan en yaygın durumlar arasında:

1. Sert tarama işlemleri sonrasında kafa derisinin zarar görmesi ve hasar alan saç derisinin hastalıklara açık hale gelmesi,

2. Havlu yardımıyla fazla suyun emilmesi işlemi yapılmadan saçların doğrudan ısı kaynağına maruz bırakılması,

3. Saç diplerine zarar veren aşırı gerici ve basınç uygulayıcı saç modellerinin kullanılması,

4. Saçların aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalara maruz bırakılması,

5. Sürekli farklı şampuan ve saç bakım ürünlerinin kullanılması,

6. Saçların aşırı derecede boyanması ve kimyasal ürünlere maruz bırakılması,

7. Duş veya yağmur sonrası ıslanan saçların kurulanmaması, rüzgara veya ısıya maruz bırakılması,

8. Saçlara şekil vermek için jöle, sprey veya kremlerin sıklıkla kullanılması saç nezlesine ve saç dökülmesine sebep olan genel nedenler arasında yer almaktadır.

Saç Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Her ne kadar sıklıkla rastlanan bir saç problemi olarak karşımıza çıksada, saç nezlesi tıp dilinde hastalık olarak adlandırılmamaktadır. Tüm bunların yanı sıra saç nezlesinin kesin olarak bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Hastalığın semptomlarının hafifletilmesi ve iyileşme sürecine girilmesi için saç nezlesine neden olan kaynağın tespit edilmesi gerekmektedir. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra bu işlemleri yapmaktan kaçınmak, saç nezlesi için yapabileceğiniz en iyi tedvi yöntemidir. Eğer ki tüm bu işlemlere rağmen saçlarınızda ciddi oranda kötü bir durum veya semptom görüyorsanız, derhal en yakın doktora başvurmanız gerekmektedir.

Saç Nezlesini Önlemenin Yolları

Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve bir kaç işlem ile saç nezlesini kolayca engelleyebilirsiniz. Saç nezlesi hastalığını önlemenin yolları arasında:

  • Islak saçlarla dışarı çıkmamak veya ıslanan saçları ısıya maruz bırakmamak,
  • Saç köklerine baskı uygulayan gerici saç sitillerinden uzak durmak,
  • Saçın kırılmasına veya yıpranmasına neden olabilecek sert fırçalar kullanmamak,
  • Saçın doğal yağını yok edebilecek yüksek ısı kaynaklarından uzak durmak,
  • Saçı yoğun kimyasallara ve boyama işlemlerine maruz bırakmamak,
  • İçeriğinde yüksek miktarda kimyasal içeren jöle, sprey ve krem gibi saç şekillendirme ürünlerinden uzak durmak,
  • Saçları her daim besleyen yüksek besin değerlerine sahip saç bakım ürünleri kullanmak saç nezlesine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Related posts

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap