Image default

Saç Nasıl Uzar? Saç Büyüme Evreleri Nelerdir?

Saçınızın uzaması, genetiğinizden hormonlarınıza, alışkanlıklarınıza ve hatta beslenmenizin belirli yönlerine kadar birçok faktör tarafından kontrol edilen çok yönlü bir süreçtir. Saçınızı kaybetmeye başladıysanız veya yastığınızda ya da evin başka bir yerinde fazladan birkaç saç teli olduğunu fark ettiyseniz, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek neler yapabileceğinizi merak etmiş olabilirsiniz.

Saç büyüme sürecinin belirli yönleri kontrolünüz dışında olsa da, saç büyümesini desteklemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Bunlar arasında doğru yiyecekleri yemek, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, belirli ilaçlardan ve saça zarar veren maddelerden kaçınmak ve gerekirse saç dökülmesine neden olan hormonal faktörlerin saçınıza zarar vermesini önlemek için ilaç kullanmak yer alır.

Saç Nasıl Uzar?

Saç büyümesi dışarıdan basit görünse de perde arkasında saç kökleriniz yeni saçlar üretmek ve büyütmek için sürekli çalışır. Bu işlem toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Anajen aşaması

Genellikle saç döngüsünün büyüme aşaması olarak adlandırılan anajen aşaması, yeni saçın saç folikülünden ilerlediği zamandır. Anajen fazın uzunluğu, vücudunuzdaki her bir kıl folikülünün konumuna bağlı olarak değişebilir. Saç derinizdeki tüyler genellikle iki ila altı yıl süren uzun bir anajen fazına sahipken, vücut tüyleri yalnızca birkaç ay gibi daha kısa bir anajen fazına sahiptir.

Katajen aşaması

Katajen aşaması veya gerileme aşaması, büyüme ve dökülme arasında meydana gelen bir ara aşamadır. Saç döngüsünün bu aşamasında kıl kökü folikülden ayrılır ve aktif olarak büyümeyi durdurur. Saçınız bu aşamada büyüme kaynağından ayrılsa da, katajen aşamasında genellikle saç dökülmez.

Telojen aşaması

Telojen aşaması veya dinlenme aşaması, her bir saçın büyüme döngüsünün sonuna yakın gerçekleşir. Bu aşamada saç, aktif büyüme veya değişim olmaksızın dinlenme durumuna girer. Saç büyüme döngüsünün diğer aşamaları gibi, telojen fazın uzunluğu da kılların vücudunuzun neresinde bulunduğuna bağlı olarak değişir. Ortalama olarak saçınızın yaklaşık yüzde 10 ila 15’i telojen fazdadır.

Ekzojen fazı

Eksojen veya dökülme aşaması, saç büyüme döngüsünün hemen sonunda gerçekleşir. Bu aşamada saç şaftı fiziksel olarak kafa derinizden ayrılır ve saçınızı yıkarken, fırçalarken veya fiziksel olarak dokunurken saç dökülür. Ortalama olarak, saç büyüme döngüsünün bir parçası olarak her gün yaklaşık 50 ila 100 saç dökülür. Bu saçlar, birkaç yıl boyunca aynı büyüme, gerileme, dinlenme ve dökülme sürecinden geçen anajen fazda yeni saçlarla değiştirilir.

Bununla birlikte, çeşitli şeyler saç büyüme döngüsünü kesintiye uğratabilir ve potansiyel olarak hafif dökülmeden kalıcı saç dökülmesine kadar her şeye neden olabilir.

  • Besin eksiklikleri
  • Hastalıklar ve tıbbi durumlar
  • Saç derinizi etkileyen fiziksel yaralanmalar
  • Stres veya travmatik bir deneyim gibi psikolojik sorunlar
  • Dihidrotestosteron (DHT) gibi hormonlar

Related posts

Baobab Yağının Saç Sağlığına Faydaları Nedir?

[email protected]

Argan Yağının 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Saçınız İçin Aloe Vera Jelinin Faydaları

[email protected]

Yorum Yap