Image default

Saç Kırılması: Saçınızın Kırılmasını ve Dökülmesini Nasıl Durduracağınızı Öğrenin

Saç Kırılması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saçlarınız öncelikle nem ve proteinlerden oluşur. Yaşadığınız saç kırılması, genellikle saç tellerinizi oluşturan nem ve protein elementleri arasındaki dengesizliğin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. İki bileşende saçın daha sağlıklı üremesi için el ele çalışır ve ikisi de birbirine bağlı olduğu için kendi başına çalışamaz. Kısacası saç tellerinizde ki nem ve protein arasındaki ilişki, saç kırılmasını önlemek için iki karşıt kuvveti olarak tanımlanmaktadır.

Nem, özünde yağdır ve özel olarak formüle edilmiş herhangi bir madde içermez. Saçlarımızın esnekliği, uzaması ve sağlıklı bir görünüme sahip olması için su gerekmektedir. Bu sebeple nem olmadan saçlarınız kuru kalacak ve daha kolay kırılacaktır. Suyun en iyi nemlendirici olduğu düşünüldüğünde, su bazlı saç ürünleri saçınızın nemli kalmasına büyük ölçüde destek olmaktadır. İyi bir nemlendirici; mineral yağ, lanolin yağı veya vazelin gibi ucuz, düşük kaliteli dolgu maddeleri içermez . Bu nedenle, nemlendirici alırken bu bileşenleri içeren üründen kaçının.

Protein, saça yapısını ve gücünü verir. Saçlarımız yaklaşık% 70 proteinden oluşur ve proteinler saç bakımında çok önemli rol ve işlevlere sahiptir. Proteinler saç kütiküllerine yapışır ve geçici olarak da olsa zayıf bölgelerin yeniden inşasına yardımcı olur. Protein bazlı bir saç ürünü saç şaftlarını güçlendirir ve kırılmaları önler.

Nem ve Protein Dengesi

Saçınızın nem oranı, içerdiği protein miktarına bağlıdır. Kimyasal işlemlerin neden olduğu protein kaybını neredeyse bir dereceye kadar nem kaybı takip etmektedir. İyi proteinlenmiş saçlar nemi daha verimli emecektir çünkü su molekülleri saç içindeki protein yapılarına kolayca bağlanabilir. Doğru dengeyi sağlamak için, saç tipinize uygun nem ve protein bazlı ürünlerin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Saç Kırılmasını ve İncelmesini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Artık nem protein dengesi kavramında bilgi sahibi olduğunuza göre, saç kırılması ve incelmesi için neler yapmanız gerektiğine geçebiliriz. İyi haber şu ki, bu sorunların çoğu kolayca düzeltebilirsiniz.

1. Sağlıklı Dengeli Bir Diyet Uygulayın

Dengeli beslenmek daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Saç büyümesine katkıda bulunan ve saç kırılmasını azaltan birçok besin olduğunu unutmayın. Bu nedenle günlük olarak bol miktarda folik asit, çinko ve demir aldığınızdan emin olun. Gerekirse diyetinizi saç vitaminleriyle tamamlayın.

2. Stresi Azaltın

Stres, saçınızın kırılmasına neden olabileceğinden çok saç dökülmesi gibi üzücü sonuçlar doğurabilir. Saç kırılmasına neden olma olasılığı en yüksek olan stres türü telojen Effluvium’dur. Telogen effluvium, foliküllerin uykuda kalmasına neden olabilir. Bu da saçlarınızın kırılmasına hatta dökülmesine sebep olur.

3. Isı Hasarını Önleyin

Eğer ki saç kırılma yaşıyorsanız, saçınızda ısı şekillendirme araçları kullanmaktan özellikle kaçınmalısınız. Bununla birlikte fön makinesi, saç maşası veya diğer ısı şekillendirme araçlarını kullanırken, yüksek ısı ayarının saçlarınıza ciddi oranda zarar vereceğini unutmayın.

4. Aşırı İşlemden Kaçının

Saç yumuşatıcılar ve saç boyama gibi saç ürünlerinin kullanılması zararsız görünebilir ancak bunların düzenli olarak kullanılması saçınıza zarar verecektir.

5. Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Yağlı bir cilde sahipseniz, bu genellikle kafa derinizde aşırı miktarda sebum bulunduğu anlamına gelmektedir. Bu durum saçınızı gereğinden fazla yıkamanıza neden olabilir ancak fazla yıkanan saçların daha kolay yıpranacağını unutmayın. Saçınızı özel formüle edilmiş doğal şampuanlarla yıkayın ve saç nemlendiricisi kullanmayı ihmal etmeyin.

Related posts

25 Yaş Altı Erkeklerde Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

[email protected]

Saç Dökülmesi ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı Ne?

[email protected]

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Yorum Yap