Image default

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Çoğumuzun hayatın bir noktasında ya kellik ya da saç çizgisinde azalma ile uğraşmak zorunda kaldığımız bir gerçektir. Bunun nedeni, günde 80-100 telden fazlasını kaybetmek gibi saç dökülmesinin erken belirtilerini genellikle görmezden gelmemizdir. Bu dökülmeler çoğunlukla genetik koşullar gibi çeşitli nedenlerle, hormonal dengesizlik, kirlilik, stres, beslenme yetersizliği, ilaç veya uygun olmayan saç bakım rejimi nedeniyle oluşabilir.

Saç dökülmesinin temel nedenini tanımak ve çok geç olmadan proaktif bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Saç, kişiliğinizin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Saç dökülmesi genellikle duygularımızı tetikleyebilir ve güvenimizi azaltabilir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşıyorsanız endişelenmeyin. Saç bakımı endüstrisindeki en son teknolojik gelişme sayesinde, piyasada her şeyi engellemenin birçok yolu vardır. En yeni ve etkili tedavilerden biri saç ekimidir.

Saç Ekimi Nedir?

Basit bir ifadeyle saç ekimi, saç köklerinin bir kısımdan (yani donör alandan) alınıp, saçın inceldiği veya azaldığı başka bir alana (yani alıcı alan) aşılandığı cerrahi bir işlemdir. Tüm saç dökülmesi sorunları ile ilgilenen ve hastaların dökülen saçlarını ve güvenlerini geri kazanmalarına yardımcı olan kalıcı bir çözümdür. Bu tekniğin, eğitimli uzman kişilerce yapılması son derece önemlidir. Saç Ekimi, Foliküler Ünite Nakli (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) olmak üzere iki çeşittir . Her türün farklı bir prosedürü ve avantajları vardır.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT): En eski tekniklerden biridir ve yaygın olarak strip prosedürü olarak bilinir. Bu yöntemde saç greftlerinin donör bölgeden alınması için kesiler yapılır ve daha sonra bölünerek alıcı alana nakledilir. Burada yapılan kesiden dolayı donör alan daha sonra yerini saça bırakır.

Avantajlar:

  • Tek seansta daha fazla saç kökü aşılanabilir
  • Saç folikülü daha uzun süre hayatta kalır.

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE): Bu teknik, Saç Bakımı sektöründeki en son ve daha gelişmiş tekniktir. Bu yöntemde donör alandaki her bir saç kökü çevresinde küçük kesiler yapılır ve daha sonra alıcı alana nakledilir. FUT yöntemine göre biraz zaman alan ve biraz maliyetli bir işlemdir.

Avantajlar:

  • Görünmez yara izleri
  • Daha az acı
  • Daha az bakım programı

Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

  • Aşırı saç dökülmesi
  • Kel yamaların giderek artması
  • Sürekli uzaklaşan saç çizgisi
  • Yanıklar veya kafa derisi yaralanmaları nedeniyle meydana gelen saç kayıpları

Related posts

Beyaz Saçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Gerçek!

[email protected]

Kepek Nasıl Geçer? Kepekli Saçlara Ne İyi Gelir?

[email protected]

Kırık Saç Ucu Sorunu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap