Image default

Saç Dökülmesine Neden Olan 6 Hastalık

Saç dökülmesi hem erkek hem de kadın bireylerde hayatın her evresinde görülebilen yaygın bir problemdir. Bazı saç dökülmesi durumları genetik olmakla birlikte, çeşitli tıbbi durumlar da saçınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu yazımızda saç dökülmesine neden olan hastalıkları sıraladık. İşte saç dökülmesini tetikleyen en yaygın hastalıklar…

Androgenetik alopesi

Androgenetik alopesi (AGA) erkeklerde yaygın bir saç dökülmesi şeklidir. Bu durum aynı zamanda erkek tipi kellik olarak da bilinir. Zamanla saç çizgisi, karakteristik bir “M” şeklini alır. Saç ayrıca başın tepesine yakın yerlerde incelir ve genellikle kısmi veya tam kelliğe doğru ilerler.

Alopesi areata

Alopesi areata , saç dökülmesine neden olan başka bir yaygın hastalıktır. “Alopesi”, kellik anlamına gelen bir terimdir ve “areata”, bu durumda tipik olarak görülen saç dökülmesinin düzensiz olmasına karşılık gelir. Alopesi areatalı çoğu insanda saçlar küçük, yuvarlak yamalar halinde dökülür ve madeni para büyüklüğünde çıplak deri bırakır. Bu düzensiz saç dökülmesi, en sık kafa derisinde meydana gelir, ancak vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Nadir olarak bazı hastalarda bu seyreklik kafanın her bölgesinde görülebilir. Bu durum alopesi totalis olarak bilinir.

Beslenme eksiklikleri

Demir eksikliği, dünyanın en yaygın beslenme eksikliğidir ve saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasında gösterilmektedir. Öte yandan çinko eksikliği de saç dökülmesine yol açabilir. Niyasin, yağ asitleri, selenyum, D, A ve E vitaminleri, folik asit, biotin, amino asitler, proteinler ve antioksidanlar gibi diğer mineraller ve temel vitaminlerdeki eksiklikler de saç dökülmesine neden olabilir. Beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan saç dökülmelerinin tedavisi, eksikliklerin giderilmesine bağlıdır.

Mantar enfeksiyonları

Trikomikozlar, mantarların neden olduğu saç hastalıklarıdır. İnsan trikomikozu saç dökülmesine neden olur. Öte yandan mantar enfeksiyonları kepek ve çeşitli kafa derisi problemlerine yol açabilir. Kafa derisinde görülen mantar enfeksiyonlarının tedavisi, reçeteli şampuanları, topikal mantar önleyici ilaçlar ve oral ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir.

Otoimmün bozukluklar

Saç dökülmesi, hipotiroidizm ve lupus dahil olmak üzere çeşitli otoimmün bozuklukların bir belirtisi olabilir. Hipotiroidizm, tiroid bezinin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli tiroid hormonu üretmediği zamanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Tiroid hormonları vücudun enerji kullanma şeklini kontrol eder. Vücunuzun yeterli miktarda tiroid hormonuna sahip olması durumunda birçok işlevi yavaşlar. Bu durum saç büyüme döngüsünüde tetikleyebilir.

Kanser

Kanser tipik olarak saç dökülmesine neden olmaz. Bununla birlikte, kemoterapi de dahil olmak üzere bazı kanser tedavisi türleri, başınızdaki ve vücudunuzun diğer bölümlerinin dökülmesine neden olabilir. Radyasyon tedavisi, tedavi edilen vücut kısmında da saç dökülmesine neden olabilir. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi durduktan sonra, saçınız büyük olasılıkla yeniden uzamaya başlayacaktır. Saçlar genellikle kemoterapi tedavisi bittikten sonra iki ila üç ay içinde uzar. Radyasyon tedavisinden sonra saçlar muhtemelen üç ila altı ay içinde uzar. Çok yüksek dozda radyasyon aldıysanız, vücudunuzun radyasyon alan kısmında saçlarınız daha da incelebilir veya hiç uzamayabilir.

Related posts

Saç Dökülmesi ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı Ne?

[email protected]

Saç Kırılması: Saçınızın Kırılmasını ve Dökülmesini Nasıl Durduracağınızı Öğrenin

[email protected]

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap