Image default

Saç Dökülmesi ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı Ne?

Saç çizgisinin açılması her erkeğin en büyük sorunudur, tıpkı saçların incelmesi ya da dökülmesinin kadınların kabusu olması gibi. Kimisi bu durumu kabullenip giderek kelleşen saçlarıyla yaşamayı tercih ederken kimisi bu durumu görmezden geliyor. Kimisi de bu durumla savaşmak için alternatif yolları araştırıyor. Peki ya saç dökülmenizin bir kalp rahatsızlığının göstergesi olabileceğini söylesek?

Kellik ve saç dökülmesi kozmetik bir endişeden daha fazlası olabilir: kalp hastalığının bir işareti olabilir. Bu, özellikle yüksek tansiyon veya kolesterol gibi diğer risk faktörlerine sahip erkeklerde geçerlidir. Yapılan araştırmalar 40 yaşın altındaki erkeklerde erkek tipi kellik ve erken grileşmenin kalp hastalığı riski altında olduğunu göstermiştir. Aslında araştırmalar, bu saç endişeleri olan erkeklerin kalp rahatsızlığı geliştirme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu söylüyor! Bu, obezitenin oluşturduğundan daha yüksek bir risk faktörü..

Bugün saçınız ve kalbiniz arasındaki ilişkiyi olabildiğince basit bir şekilde anlamanıza yardımcı olacağız. Karmaşık tıbbi terminolojilerden uzak duracağız!

Saç sağlığı için kan dolaşımının rolü

Her şey kalple başlar değil mi? Dolaşım sistemimiz vücudumuzu canlı tutan ve işleyen şeydir. Her şeyin arkasındaki motor kalptir. Oksijenli kanı, besinleri, suyu kısacası ihtiyacımız olan her şeyi, kafamız da dahil olmak üzere tüm vücudumuza dağıtır. Kötü dolaşım her yerde sorunlara yol açacaktır! Uzuvlar uyuşabilir, saç kökleri ölür ve beyin hasarı ile sonuçlanabilir!

Bloglarımızı takip eden biriyseniz saç köklerinin kan dolaşımıyla nasıl beslendiğini bilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi sağlıklı bir kalp ve uygun kan dolaşımı, oksijen ve besin maddelerinin saç köklerine etkili bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Bu saç köklerini besler, büyümeyi destekler ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

Çeşitli saç ve saç derisi bakım rutinleri ile dolaşım uyarıldığında , foliküllerin saç büyümesi için ihtiyaç duydukları desteği almasını sağlarsınız. Dolaşım zayıfsa, saç büyüme döngünüz bozulur ve saç derinizin sağlığı etkilenir. Saçın anatomisine yakından bakarsanız , saç folikülünün tabanında papilla bulunur. Bu, kılcal damarları veya hücreleri besleyen küçük kan damarlarını içerir. İyi kan dolaşımı, bu kılcal damarların iyi beslenmesini sağlar. Bu saçınızın sağlığı için çok önemlidir.

Kafa derisine dolaşım zayıf olduğunda ne olur?

Yetersiz veya düzensiz kan dolaşımı, saç köklerinin yeterli besin almasını engeller. Bu temel besinler, saçınızın gücünden ve saç köklerinin ömründen sorumlu olanlardır. Sağlıklı bir saç derisi için uygun kan dolaşımı hayati önem taşır.

Saç dökülmesi ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı ne?

Kalp hastalığı tipik olarak yüksek tansiyon, kolesterol, obezite, artan vücut kitle indeksi, hiperglisemi, dislipidemi, fiziksel aktivite eksikliği ve sigara ile ilişkilidir. Bunlar, kardiyovasküler bozuklukların gelişmesi için geleneksel risk faktörleri olarak adlandırılabilecek şeylerdir. Bununla birlikte, daha yakın tarihli araştırmalar , insanların kalp hastalıklarıyla tam olarak ilişkilendirmeyeceği iki risk faktörünü daha ortaya çıkardı. Bunlar erkek tipi kellik ve erken beyazlama!

40 yaşın altında ve erkek tipi kellik veya erken beyazlama teşhisi konan bir erkeğin kalp/koroner arter hastalığı geliştirme riskinin diğerlerine göre beş kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu risk faktörü böylece obeziteyi bir belirteç olarak geride bırakıyor! Bu faktörlerin, kalp hastalığı riskini belirlemede önemli olabilecek biyolojik bir yaşı gösterebileceği söylenmektedir.

NOT: Koroner arter hastalığı, kalbe kan ve oksijen sağlayan koroner arterlerin daralması, süreci yavaşlatması ve hatta bloke etmesi olarak tanımlanabilir. Bu göğüs ağrısına, nefes darlığına, diğer kardiyak semptomlara ve kalp krizine yol açabilir.

Bu artan riskin nedeni ne olabilir?

Erken beyazlama ve kelleşme, özellikle erkek hormonları, androjenler, örneğin testosteron için bir hedef olan foliküller ile saç köklerinin yaşlanmasıyla bağlantılıdır ve her bireyin sürece tepki verme şekli bu da onların kalp hastalığına karşı duyarlılıklarını yansıtır. Bu sonuçlara varmak için, çeşitli demografik gruplarda çalışmalar yapılmıştır ve tümü, olumsuz kalp rahatsızlıkları olanların değişmez bir şekilde erken grileşmeye sahip olduğunu göstermiştir.

Bununla ilgili bazı yayınlanmış veriler kardiyovasküler bozukluğu olan erkeklerde erken beyazlama ve erkek tipi kellik önemli ölçüde daha yüksekti. Diğer çeşitli faktörler göz önüne alındığında, bu saç sorunları olan erkeklerin kalp sorunları riskinin beş kat daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.

Related posts

Uzmanlar Açıkladı: Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 7 Gıda

[email protected]

PRP Nedir? Trombositten Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

[email protected]

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap