Image default

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hiç duştan çıktıktan sonra giderde kalan saç tellerine şahit oldunuz mu? Normal şartlarda bir insanın günde 50 ila 100 saç telini dökmesi normaldir ancak bu durum bazen anormal seviyeler alabilir. İşte bu durumda saç kaybı yaşadığınız ortaya çıkmaktadır. İyi haber şu ki, saç dökülmesini önlemek ve hatta yeniden büyümeyi desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Bu yazımızda saç dökülmesinin nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini anlattık. İşte saç dökülmesini önlemenin 6 yolu..

Saç Dökülmesine Neden Olur?

Saç dökülmesi veya alopesi, vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak en çok saçlarda dökülmeyle kendini göstermektedir. Çoğu durumda, saç dökülmesi zamanla ve sıklıkla yaşla birlikte yavaş yavaş gelişir. Saç çizginizin yavaşça azaldığını veya saçınızın genel olarak inceldiğini fark edebilirsiniz. Saç derinizde kel yamalar veya yaygın saç dökülmesi bile geliştirebilirsiniz.

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni androgenetik alopesi veya erkek tipi kelliktir. Erkeklerde bu tip saç dökülmesi tipik olarak her iki şakak üzerinde başlayan ve “M” şeklinde saç çizgisi boyunca gerileyen bir durumdur. Diğer saç dökülmesi nedenleri ise:

Alopesi areata. Bu, bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırarak dökülmenin artmasına neden olduğu bir otoimmün hastalıktır.

Telogen effluvium. Ani şok veya aşırı stres (şiddetli hastalık, büyük psikolojik stres vb.) Başınızdaki çok sayıda kılları büyüme aşamasından dinlenme aşamasına itebilir ve bu da yaklaşık iki ay sonra önemli ölçüde dökülmeye neden olabilir.

Tıbbi durumlar. Saç dökülmesi, tiroid hastalığı, alopesi areata ve hatta bazı cilt problemleri gibi altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Beslenme eksiklikleri. Sağlıklı saç, sağlıklı bir diyetle başlar, bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alamazsanız, saçlarda dökülme görülebilir. Saç dökülmesi, diyetteki protein eksikliğinden kaynaklanabilir.

Bazı ilaçlar. Kanser, artrit, depresyon ve kalp problemlerini (yüksek tansiyon dahil) tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazen bir yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç dökülmesi birden çok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Her şeyden önce saç dökülmesi problemiyle başa çıkabilmeniz için, dökülmeye neyin sebep olduğunu öğrenmeniz gerekecektir.

Doktora gidin.

Saç dökülmesi genellikle kademeli olarak gelişen bir durumdur, bu durumu fark ettiğinizde derhal doktora başvurmanız gerekmektedir. Saç dökülmesiyle savaşmanın en iyi yolu, dermatoloktan profesyonel yardım almaktır.

Beslenmenize dikkat edin.

Sağlıklı saç, sağlıklı bir diyetle başlar. Saçınız temel olarak keratin adı verilen protein liflerinden oluşur. Bu nedenle protein, saçın sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Özellikle kümes hayvanları ve balık gibi omega-3 açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin. Saç büyümesi için önemli olan diğer besin maddelerinden bazıları şunlardır:

  • Demir
  • Çinko
  • A vitamini
  • C vitamini
  • E vitamini
  • Biyotin

Takviye alın.

Saç dökülmesi için D vitamini, temel biyolojik işlevlerde önemli bir rol oynayan, yağda çözünen bir vitamindir. Araştırmalar, bu temel besin maddesinde eksik olan kişilerin genellikle bir dereceye kadar saç dökülmesi sergilediğini göstermektedir.

Stresi azaltın.

Stres, ani ve önemli saç dökülmesinin yaygın bir nedeni olan telogen effluvium için önemli bir tetikleyicidir. Hayatınızda stresi tetikleyen şeyleri düşünmek için bir dakikanızı ayırın ve stresli hissettiğinizde vücudunuzun nasıl tepki verdiğini not edin. Bu tepkiyi fark ettiğinizde geri adım atın ve gevşemek için kendinize biraz zaman tanıyın. Özellikle egzersiz, spor, dans ve yoga gibi etkinlikler yapmayı deneyin.

Saçınızı temiz tutun.

Saç dökülmesiyle mücadele ediyorsanız, büyük olasılıkla duştayken dökülmenin arttığını fark edeceksiniz. Saçınızı temiz tutarak saç dökülmesine bağlı seboreik dermatit gibi kafa derisi rahatsızlıklarını önleyerek saç dökülmesine karşı koruma sağlayabilir.

Related posts

Saç Dökülmesi ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı Ne?

[email protected]

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

[email protected]

PRP Nedir? Trombositten Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

[email protected]

Yorum Yap