Image default

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir?

Tıpkı egzamada olduğu gibi kafa derisinde ortaya çıkan sedef hastalığı genellikle şampuanlar, topikal tedaviler, oral tedaviler ve ışık tedavisi ile kontrol altına alınabileceği gibi şiddeti en aza indirgenebilir. Hafif saç derisi sedef hastalığı genellikle kafanın belirli bölgelerinde kendini gösterirken şiddetli saç derisi sedef hastalığı kafa derisinin tamamını kaplayan kalın, kabuklu plaklar ile iltihap oluşumlarına neden olabilir. Seboreik dermatiti gibi diğer cilt bozuklukları da sedef hastalığına benzer görünebilir ancak kafa derisinde oluşan sedef hastalığı gümüşümsü bir parlaklığa sahip döküntülere neden olurken seboreik dermatit hastalığında sarımsı ve yağlı bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Kafa Derisinde Sedef Hastalığı Tedavisi

Ne yazık ki kafa derisinde meydana gelen sedef hastalığının tedavisi doğrudan bulunmamaktadır. Size uygun tedavi yöntemini bulmak biraz zaman alabilir çünkü bu hastalıkta semptomların hafiflemesi her bireyde farklı tedavi yöntemine bağlı olarak gelişmektedir. İyi haber ise hastalığın iyileşmesi için sayısız tedavi seçeneğinin bulunuyor olması.

Sistematik tedaviler genellikle sadece kafa derisi sedef hastalığı için kullanılmaz ancak vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan sedef hastalıklarının tedaviye yanıt vermemesi durumunda tecih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra kafa derisinin nemlendirilmesi için kullanılan kremler, losyonlar, merhemler, spreyler veya diğer topikal tedavi yöntemleri saç derisinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Hafif Kafa Derisi Sedef Hastalığı

Çok hafif kafa derisi sedef hastalığı olan hastalar genellikle katran ürünleri ve salislik asit içeren ürünlerle iyi sonuç alabilmektedir. Saçta meydana gelen sedef hastalığına bağlı lezyonları tedavi etmek için birçok şampuan bulunmaktadır. Bu ürünler genellikle kömür katranı içerse de bazıları kafa derisinin iyileşmesine yardımcı olacak bileşenlerle formülize edilmiştir. Bu tarz ilaçlı şampuanların saçlarınız için değil, kafa deriniz için tasarlandığını unutmayın.

Orta ve Şiddetli Kafa Derisi Sedef Hastalığı

Daha şiddetli bir kafa derisi sedef hastalı vakasına sahip bireylerin farklı tedavi yöntemleri denemesi gerekebilir. Eğer ki kafa derisinde kabuklanma ve boyun bölgesinde görülen şişkinlikler yaşıyorsanız doktorunuz antimikrobiyal tedavi önerebilir.

Sedef Hastalığı ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, kafa derisi sedef hastalığı yaşayan hastaların sıkça yaşadığı bir problemdir. Genellikle bu saç dökülmesi sedef hastalığının doğrudan bir sonucu değil, saç şaftına veya saç köklerine verilen hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hasar genellikle sürtünme, çizme veya aşırı taramaya bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi tedavide kullanılan ürünlerde ki kimyasallardan veya bileşenlerden kaynaklanabilir.

Saç derisi sedef hastalığının uygun tedavi ile kontrol altına alınması, sağlıklı saç büyümesinin ilk adımını oluşturmaktadır. Sedef hastalığı tedavisine bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri genellikle her zaman geçicidir. Öte yandan saçın sürtünmeye, çizilmelere ve kimyasallara maruz bırakılmaması durumunda da saç dökülme problemi ortadan kaybolmaktadır.

Related posts

Saç Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Yorum Yap