Image default

Saç Büyümesini Destekleyen 6 Gıda

Beslenme, vücut sağlığının korunmasından fiziksel görünüşünüze, sağlık sorunlarınızdan kalp ve damar sağlığınıza kadar birçok durumu etkileyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Beslenme bozuklukları vücut fonksiyonlarında bozulmalara neden olabileceği gibi saç büyüme döngüsünü de önemli ölçüde etkileyebilir. Bu yazımızda saç uzamasını destekleyen 7 besinden bahsettik. İşte sağlıklı bir kafa derisi ve güçlü uzayan saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilecek yiyecekler…

1. Yumurta

Yumurta, optimum saç büyümesi ve genel sağlık için önemli olan vitaminler, mineraller ve besinler açısından zengindir. Yumurtanın en büyük faydalarından biri, zengin bir protein kaynağı olmalarıdır. Protein sadece saçınızın büyümesinde değil, aynı zamanda cildinizin, tırnaklarınızın, kaslarınızın ve vücudunuzdaki diğer dokuların büyümesinde de önemli bir rol oynar.

Yumurta ayrıca saçınızın uzamasını teşvik etmede önemli bir rol oynayan bir B vitamini olan biotin bakımından da zengindir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, çiğ yumurtanın biyotine bağlanabilen ve gastrointestinal sisteminizde emilmesini engelleyebilen bir glikoprotein olan avidin içermesidir. Neyse ki, avadin yumurta pişirilerek denatüre olur, bu da onun biyotin emilimine müdahale etmesini önlemeyi kolaylaştırır.

2. Avokado

Avokado, kalp dostu yağ kaynağı olarak bilinir. Ayrıca oksidatif stresten korunmanıza yardımcı olan C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere saç büyümesine katkıda bulunabilecek besinler açısından zengindirler. Avokadoda bulunan önemli besinler arasında folat, magnezyum, potasyum, niasin (B3 vitamini) ve C, E ve K vitaminleri bulunur.

Avokado ayrıca vücudunuzun A, D, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere diğer yağda çözünen vitaminleri ve besinleri emilimini artırabilir. A, D ve E vitaminleri sağlıklı saç büyümesi ile bağlantılıdır.

3. Kırmızı et

Sığır eti ve kuzu eti gibi yağsız kırmızı et, vücudunuzun besinleri taşımasına ve sağlıklı saçlar çıkarmasına olanak tanıyan protein ve demir açısından zengindir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, saçınız öncelikle keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Diyetiniz yeterli miktarda protein içermediğinde, saçınız dinlenme durumuna geçerek dökülmeye, incelmeye ve gözle görülür saç dökülmesine neden olabilir. Genelde bu, insanlar hızlı diyetler uyguladıklarında veya protein alımını önemli ölçüde azalttıkları diğer yetersiz beslenme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

4. İstiridye

İstiridye harika bir çinko kaynağıdır, bu da onları sağlıklı çinko seviyelerini korumak ve çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini önlemek için ideal kılar. Çinkoya ek olarak, istiridye diğer besinler açısından da zengindir. Sağlıklı saç pigmentasyonu ile bağlantılı olan selenyum bakımından oldukça zengindir. İstiridye ayrıca demir, V12 vitamini ve D vitamini içerir ve bunların tümü optimum kan akışının teşvik edilmesiyle bağlantılıdır.

5. Meyveler

Meyveler, cildiniz, tırnaklarınız ve saçınız için kolajen sentezleme sürecinde önemli bir rol oynayan C vitamini açısından zengindir. Kolajenin saç sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini henüz bilmiyor olsak da , kolajenin saç dökülmesini önlemeye ve saç beyazlama sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği bilinmektedir. Öte yandan meyvelerdeki C vitamini demir emiliminde rol oynar ve demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi meyvelerin çoğu büyük miktarda C vitamini içerir.

6. Tatlı patates

Tatlı patates, önemli bir antioksidan olan büyük miktarda beta-karoten içerir. Beta-karoten, vücudunuz tarafından A vitaminine dönüştürülen bir karotenoid olan provitamin olarak bilinen şeydir. Beta-karoten , A vitamini için önemli bir kaynaktır. Aslında, diğer karotenoidlerle birlikte, ortalama bir kişinin önerilen A vitamini alımının yaklaşık yüzde 50’sinden sorumludur. Araştırmalar, retinoidler gibi A vitamini türevlerinin cildinizin ve saçınızın büyümesinde rol oynayabileceğini göstermektedir.

Related posts

Yıpranmış Saçlar İçin Sıcak Yağ Tedavisi Önerileri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Kil Maskesinin Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Saç Uzaması İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Yorum Yap