Image default

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri ve Çözümleri

Koltukaltı kararması, kadınların en çok şikayet ettikleri sorunlardan biridir. Kış aylarında olması pek probleme neden olmasa da yaz aylarında kısa kollu kıyafetleri kararmış koltuk altı ile giymek gerçekten büyük bir özgüven ister.

Koltuk altı kararması neden olur, çözümü nedir, psikolojik bunalıma girmeye devam mı etmek gerekir? Gibi sıkça sorulan soruları masaya yatırdığımız bu yazımızı okuyarak yaz aylarının kabusu haline gelen koltuk altı kararması sorununa bulduğumuz çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararmasının nedenleri

Sıkça görülen cilt problemlerinin başında gelen koltukaltı kararması, cilde renk veren melanin pigmentinin farklı nedenlerden dolayı koyu bir renge bürünmesinden dolayı koltuk altında kararmalar başlar. Ancak bu sadece bir etkendir. Genel olarak koltuk altının karamasına neden olan başlıca sebepler şunlardır;

  • Ağda ile tüy alımı yaparken ağdanın çok sıcak olması,
  • Aşırı terleme neden ile ciltte sürtünmenin meydana gelmesi,
  • Jilet ile sık sık tüy alma işleminin tekrarlanması sonucu meydana gelen tahrişlenme,
  • Genetik faktörler,
  • Sentetik maddelerden üretilen kıyafetlerin kullanılması,
  • Hamilelik,
  • Terleme,
  • Hormon ilaçlarının etkisi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi koltuk altı kararmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Tabi genelde biz kadınlar nedenlerden çok netice ile ilgileniriz. Tamam, nedenleri bunlar olabilir ama çözümlerini öğrenmek de hakkımız değil mi? Tabi ki “evet!” o zaman koltuk altı kararması nasıl geçer ona bakalım…

İlgini Çekebilir: Zeytinyağının Cilde Muhteşem Etkileri

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmasının nedenleri hakkında verdiğimiz bilgileri değerlendirirken kendi başına değerlendirmek yerine uzman dermatolog ile görüşerek asıl kaynağını ve çözümünü öğrenmen daha sağlıklı olacaktır. Fakat genel olarak herhangi bir hastalığın yoksa aşağıda sana söyleyeceğim adımları uygulayarak yaz aylarında kabusun haline gelen bu sorundan kurtulabilirsin.

1- Sıcak Ağda Kullanmaktan Kaçın

Sıcak ağda, genellikle biz kadınların tüy alımında en çok kullandığımız malzemedir. Ancak ağda kullanırken çok aşırı sıcak olmasından kaçınmalısın. Çünkü çok sıcak ağda kullanman, cildinin tahriş olmasına neden olur ve bu da koltuk altı kararmasına yol açar.

2- Lazer Epilasyon Dene

Sıcak ağda, jilet ya da kullandığını diğer teknikler yerine hem daha etkili hem de daha basit bir tüy alma yöntemi olarak lazer epilasyon yöntemini deneyebilirsin. Hem jilet, ağda ya da sprey gibi geçici çözümler yerine kalıcı çözüm elde etmek için de lazer epilasyon yaptırman daha iyi olacaktır.

3- Terleme için botoks yap

Yaz aylarında özellikle çok fazla sıvı tüketildiği için daha fazla terlersin. Bu da koltuk altı kararmasına yol açabilir. Bunun için medikal bir botoks kullanabilirsin. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka uzman bir doktordan fikir almanı öneririm.

4- Sentetik Kıyafetlerden Kaçın

Dar kıyafet giymeyi seviyor olabilirsin ama ucuz diye kalitesiz sentetik malzemelerden üretilen kıyafetleri tercih etmek zorunda değilsin. Kıyafet seçimi yaparken biraz daha kesenin ağzını açarak pamuklu kıyafetler tercih etmen de yine koltuk altı kararması problemini ortadan kaldırmana yardımcı olacaktır.

5- Deodorant Seçiminde Dikkatli Ol

Merdivenaltı yerlerde satılan ya da markasını bilmediğin, cildine nasıl bir etki sağlayacağını bilmediğin deodorantlardan uzak kalman gerektiğini hatırlatmak isterim. Sadece koltuk altı kararması değil birçok cilt problemine yol açabileceğin kalitesiz deodorantlar, ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara yol açabilir.

6- Leke Açıcı Krem Kullan

Koltu altı kararması sorununu çözmek için dermatologların da önerdikleri leke açıcı kremleri kullanabilirsin. Bu konuda mesela Uraw Kozmetik’in labvoratuvar testlerinden başarılı bir şekilde geçen leke açıcı kremini güven içinde kullanabilirsin.

Editörün Önerisi

En iyi leke açıcı kremler arasında yer alan ve kullanıcıların da olumlu yorumlarını almayı başaran Uraw aydınlatıcı leke kremi ile koltukaltı kararması sorunundan kısa sürede kurtulabilirsin.

Uraw leke kremi
Sipariş vermek için tıkla

 

 

Related posts

Lazer Epilasyon Yaptırmanın 7 Faydası

[email protected]

Sağlıklı ve Nemli Cilt: Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

Pürüzsüz, Kırışıksız Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

[email protected]

Yorum Yap