Image default

Kırık Saç Ucu Sorunu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık saç uçları, saç telinin yarılmasından ve yıpranmasından kaynaklanan bir problemdir. Saç uçlarında kırılma meydana geldiğinde, saç dolanma eğilimi gösterir, kolaylıkla şekil almaz, düzeltildiğinde düzleşmez ve cansız bir görünüme sahip olur. Saç uçlarında meydana gelen kırılmaların başlıca nedenleri arasında yanlış bakım uygulamaları, ısı kaynaklı cihazlar ve sıkı saç modelleri yer almaktadır. Bu yazımızda bölünmüş kırık saç uçlarının nedenlerini ve nasıl tedavi edileceğinden bahsettik.

Saç Uçları Neden Kırılır?

Saçın en hassas noktaları arasında yer alan uç kısımlar, gerekli bakım uygulamalarının yapılmaması ve saçın çok fazla travmaya maruz kalması durumunda ortaya çıkan bir problemdir. Saç uçlarında kırıklar oluşmasının başlıca nedenleri arasında:

1. Sık boyama işlemi

Saçın doğal renginden sıyrılarak farklı bir renge boyanması, saçın zayıfladığı anlamına gelmektedir. Boyama işlemi öncesi kullanılan açıcılar vb. kimyasallar, saç uçlarının kırılmasına neden olan başlıca durumlar arasında yer almaktadır.

2. Isıya maruz kalma

Saçın sık sık yüksek ısı kaynaklı cihazlarla kurutulması veya şekillendirilmesi, saç şaftlarına zarar verebileceği gibi aynı zamanda saç uçlarının bölünmesine neden olabilmektedir. Saçın ısıya maruz kalması sonucu zarar görmesini engellemek için koruyucu saç maskeleri kullanabilir, düşük ısı ayarında kurutma ve şekillendirme uygulamaları yapabilirsiniz.

3. Fiziksel hasar

Saçın sıkı modellerle çekiştirilmesi, sert fırçalarla taranması ve uçların hava almasının engellenmesi de kırılmalara yol açabilecek başka bir durumdur. Saç uçlarında kırıklar meydana gelmesini istemiyorsanız, saçlarınıza her daim nazik davranmanız gerektiğini unutmayın.

4. Sürtünme

Özellikle saçın sık sık şapka, kask, yastık, giysi vb. eşyalarla sürtünmeye girmesi, saç uçlarının kırılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle saçınızın sürtünmeden uzak kaldığından ve sıklıkla kafanızı kapatacak ürünler kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Kırık Saç Uçları Nasıl Tedavi Edilir?

Saç uçlarında meydana gelen kırılmaların asıl sebebini öğrendiğinize göre artık kırılmaları nasıl önleyebileceğinize veya kırıkları nasıl tedavi edeceğinize geçebiliriz. Hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle saç uçlarında meydana gelen bölünmüş uçlara elveda diyebilirsiniz! İşte kırık saç uçlarını önlemenin ve tedavi etmenin yolları…

1. Onarıcı şampuan kullanın

Saçlarınız için doğru bir şampuan seçimi oldukça önemlidir. Özellikle kırık uçlara sahip bir saçınız varsa, düzenli bakım uygulaması oldukça önemli olacaktır. Bu nedenle saçınız için her daim onarıcı şampuanlarla yıkamanız gerekmektedir. Saçınız için özel formüle edilmiş birbirinden kaliteli Uraw At Kuyruğu Bitkisi Özlü Şampuan, Uraw B11 Plus Hair, Uraw B5 Forte ve Entele şampuan çeşitlerinden size uygun olanı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

2. Saçlarınıza nazik davranın

Saçınızı sert fırçalarla taramanın ve çekiştirmelerin uçlarda bölünmelere neden olabileceğinden bahsetmiştik. Daha fazla kırıkla karşılaşmak istemiyorsanız saçlarınıza her daim nazik davranmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle duş sonrası açmaya çalıştığınız saçınızı tarak yardımıyla zorlamaktan kaçının!

3. Aşırı ısıdan kaçının

Saç kurutma makineleri, maşalar ve düzleştiriciler saçın nemini alarak kuru, kırılgan ve kırık uçlara eğilimli hale gelmesine neden olabilmektedir. Saçın daha sağlıklı ve güçlü kalması için ısı kaynaklı cihazlar kullanmaktan kaçınmaya ve saçınızı doğal yöntemlerle kurutmaya özen göstermelisiniz.

4. Saçınızı doğal elementlerden koruyun

Güneş, rüzgar ve nemli hava gibi doğal çevresel unsurların tümü, saçlarınızda hasara yol açabilir. Sert çevresel unsurlara çok fazla maruz kalmak da saçın zarar görmesine neden olabilir. Aşırı ısı saçınızı kırılgan ve hasarlı bırakabilirken, soğuk rüzgarlar da saça zarar verebilir. Bu etkilerden kaçınmak için saçın nemini hapsedecek şekilde kapatılmasına veya doğal olarak hasardan koruyacak şekilde şekillendirilmesine dikkat edin.

Related posts

Saçkıran (Alopesi Areata) Hastalığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap