Image default

Kil Maskesinin Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

Kil, mineral elementler açısından zengin ve volkanik kül, tortu, toprak veya kaya gibi farklı kaynaklardan elde edilen, doğal olarak oluşan bir topraktır. Killerin emici ve emici doğası, onları bakterileri yok etmek, detoksifiye etmek veya saçtaki ürün birikimini gidermek için kullanılabilecek güçlü ürünler haline getirir. Bu yazımızda kilin saç sağlığına faydalarını ve nasıl kullanılacağını anlattık.

1. Kil, saç derisini ve saç tellerini beslemektedir. Kil, Silika, Magnezyum, Potasyum ve Sodyum gibi minerallerle doludur. Bütün bunlar saçı besler ve saç büyümesi için gerekli olan temel besinleri sağlar.

2. Kil, tıkanan kafa derisi gözeneklerinin açılmasına yardımcı olarak saç diplerinin beslenmesine ve saçın hava almasına yardımcı olur.

3. Kil, içerisinde barındırdığı yüksek mineral oranları sayesinde saç köklerinin beslenmesine yardımcı olarak saçın daha hızlı uzamasını destekler.

4. Kil, saç derinizi kepek sorunundan kurtararak yatışmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Unutmayın, sağlıklı saç derisi, sağlıklı saç büyümesi demektir.

5. Kil, toksinleri saçınızdan ve saç derinizden uzaklaştırmak için eşsiz bir yeteneğe sahiptir. İçeriğindeki özel formülü sayesinde ağır metaller ve toksinler kil partiküllerine adsorbe edilir ve temizleme işlemi arındırılır.

6. Bazı kil çeşitleri saç derinizi ve saç tellerinizi derinlemesine nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu da kilin hasar görmüş saçları tersine çevirerek mucizevi etkiler yaratmasına olanak sunar.

7. Emici özelliğiyle ön plana çıkan bu ürünün özellikle kuru veya hassas saçlı bireylerde daha fazla kurumaya yol açmaması için oldukça dikkatli kullanılması önerilmektedir. Ancak normal kullanımlarda hemen her saç tipine ekstra nemlilik katmaktadır.

Saç İçin Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç bakım rutinlerinize kil maskesi ekleyerek daha sağlıklı, daha parlak ve daha güçlü görünen tellere sahip olabilirsiniz Evde kolayca hazırlayabileceğiniz kil maskesinin içerisinde elma sirkesi, aloe vera jeli, gül suyu, bal ve uçucu yağlar ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz saç için kil maskesi tarifi…

Malzemeler

  • 5 kaşık kil
  • Yarım fincan ılık su
  • 2-3 yemek kaşığı bal (isteğe bağlı)
  • 3-4 damla uçucu yap (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

1. Ahşap / plastik veya Seramik bir kase kullanarak kili kaseye ekleyin. Karışımı hazırlamak için metal bir kase veya kaşık kullanmayın çünkü metal kildeki yüklü parçacıkları değiştirecektir.

2. Kıvamınızı macun haline getirmek için ılık suyu ekleyin. Daha sonra bal ve uçucu yağları koyun. Malzemelerin macun kıvamına geldiğinden emin olmak için ekstra eklemeler yapabilirsiniz. Eğer ki karışımız çok cıvık olduysa, içerisine ekstra kil eklemesi yapabilirsiniz.

3. Karışımınızın çok akıcı olmadığından emin olduktan sonra saçlarınıza iyice sürün. İşlemin tamamlanmasının ardından saçınızı duş bonesi veya streç filmle iyice kapatın.

4. Yaklaşık 30 dakika beklettiğiniz kil maskesini ılık bir suda iyice durulayın.

Related posts

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

[email protected]

Avokado Yağının Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Muhteşem, Güçlü ve Parlak Saçlar: Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

[email protected]

Yorum Yap