Image default

Kıl Altı İltihabı Nasıl Geçer?

Saç derisinde meydana glen kıl altı iltihaplanması, saç köklerinin zarar gördüğü ve kişide kaşıntı, ağrı ve çeşitli yaşamsal problemlerin oluşumuna neden olan bir çeşit cilt problemdir. Genellikle bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan saç iltihaplanması, başlangıçta saç köklerinin etrafında küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilceler olarak ortaya çıkmaktadır. İltihabın tedavi edilmemesi durumunda enfeksiyon yayılabilir, iyileşmeyen kabuklu yaralara dönüşebilir.

Kafa derisinde görülen iltihaplar genellikle yaşamı tehdit etmese de ağrılara, kaşıntılara ve utanç verici saç problemlerine neden olabilir. Ciddi enfeksiyonlar saç dökülmelerine ve yara izlerine neden olabilir. Hafif vakalar ise genellikle kişisel bakım önlemleriyle birkaç gün içerisinde iyileşebilmektedir. Daha ciddi veya tekrarlayan folikülit (kıl kökü iltihaplanması) için doktor kontrolü ve beraberinde reçeteli ilaç tedavisi gerekebilir.

Kafa Derisi İltihabı Belirtileri

Kafa derisinde oluşan kıl kökü iltihaplanmaları genellikle saç kökü çevresinde gelişen küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilce kümeleri şeklinde kendini göstermektedir. Beraberinde irin dolu kabarcıklar, kaşıntılı kafa derisi, yanan cilt, ağrı, hassasiyet, büyük şişlikler veya kitleler ortaya çıkabilmektedir. Belirtilen semptomlardan birkaçına veya tamamına sahip olmanız durumunda doktor muayenesine görünmeniz önerilmektedir. İltihaplanmaya sebep olan durumunda diğer sağlık problemlerini tetiklememesi için en uygun tedavi yöntemine geç kalınmadan başlanması gerekmektedir.

Kafa Derisi İltihabı Nedenleri

Kıl kökü iltihabı (folikülit) en sık olarak saç köklerinin staph adı verilen bakterisinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan iltihaplanmalara virüsler, mantarlar ve hatta batık kıllar neden olabilir. En sık saç köklerinde görülen foliküller, aynı zamanda avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve dudaklarda ortaya çıkabilir.

Kafa Derisi İltihabı Risk Faktörleri

Hemen her yaşta görülebilen kıl kökü iltihaplanmaları, bazı faktörlere bağlı olarak daha duyarlı hale gelebilir. İşte kafa derisi iltihabını tetikleyen en yaygın risk faktörleri arasında:

  • Diyabet, krnoik lösemi ve HIV/AIDS gibi enfeksiyona karşı direncinizi azaltan tıbbi bir hastalığa sahip olmak,
  • Sivilce veya dermetit olması,
  • Akne için steroid kremler veya uzun süreli antibiyotik tedavisi gibi bazı ilaçlar kullanmak,
  • Kıvırcık saçlı olmak,
  • Erkeklerin sıklıkla saçını jilet, ustura benzeri araçlarla kazıtılması,
  • Şapka, bone veya kask gibi sıkı ürünlerin sıkça kullanılması,
  • Kişisel bakım ürünlerinin ortak kullanılması.

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer?

Kafa derinizde meydana gelen iltihaplanmaların iyileşmesi için doktora görünmeniz gerekmektedir. İltihaplanmanın oluşumuna neden olan enfeksiyonun temel nedeninin öğrenilmesi, tedavide uygulanacak yöntemin olumlu sonuç vermesini kolaylaştıracaktır. Öte yandan hastalığın iyileşmesine yardımcı olacak diğer yöntemler arasında:

1. Saç tıraşlarınızın arasında en az 3 ay koyun,

2. Tıraşınız için berberlerde birçok kişi tarafından kullanılan makinelerden uzak durun,

3. Tıraş öncesi kafanızı ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın,

4. Saçınızı tıraş ederken cilde temas etmeden yüzeysel olarak yapın,

5. Ortak kullanılan havuz, jakuzi ve termal havuzlardan uzak durun,

6. Şapka, kask ve bone gibi kafanızı sıkan dar giysilerden uzak durun.

Related posts

Kırık Saç Ucu Sorunu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Beyaz Saçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Gerçek!

[email protected]

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap