Image default

Kepekle Mücadele Etmenize Yardımcı Olacak Doğal Tedavi Önerileri

Genç – yaşlı, kadın – erkek, kıvırcık – dalgalı hemen her bireyde sıklıkla görülen kepek problemi, kafa derisinde meydana gelen gri ve beyaz pullanmalarla saçlarda beliren bir cilt problemidir. Günümüzde hemen hemen iki kişiden birinde meydana gelen kepek sorunu, düzenli bakım ve saç sağlığını destekleyici ürünlerle kısa süre içerisinde iyileşebilmektedir. Bu yazımızda kepekle doğal yollarla nasıl başedebileceğinizden bahsettik. İşte kepekle mücadele etmenize yardımcı olacak doğal tedavi önerileri…

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, mayanın kafa derisindeki büyümesini azaltır. Malassezia olarak bilinen herkesin kafasında büyüyen bir mantar vardır. Bazı durumlarda, maya benzeri özelliklere sahip olan mantar aşırı büyümüş olabilir. Bu, tıbbi bir durum veya yeterince şampuanlamamak gibi kötü saç hijyeni alışkanlıklarından kaynaklanabilir. Çay ağacı yağının antimikrobiyal ve tıbbi özellikleri üzerine yapılan araştırmalar, bu yağın kepek tedavisinde etkili olduğunu ve kaşıntı, yağlanma ve kepekten kaynaklanan lezyonları azaltmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

2. Nane Özü Yağı

Ferahlatıcı etkisiyle bilinen nane yağı, saç ve saç derisinin rahatlamasına, kuruluğun giderilmesine, kaşıntının dinmesine ve diğer semptomların iyileşmesine yardımcı olur. Nane yağı, antimikrobiyal ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir, yani kepekle ilgili semptomları hafifletmede de oldukça etkilidir.

3. Kabartma Tozu

Genelde kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, hemen her evde mutlaka bulunan ürünler arasında yer almaktadır. Bu özelliği sayesinde evde kolayca kepekle mücadele etmenize yardımcı olabilecek bir üründür. Yapılan araştırmalar, kabartma tozunun kullanımının kepeğe neden olan mantar maddelerini inhibe ettiğini göstermektedir.

Kabartma tozu içerisindeki antifungal özellikler, kepekle mücadelede etkili olmasını sağlar. Aynı zamanda cildin yumuşak bir eksfoliantı olarak işlev gördüğü bilinmektedir yani saç derisindeki fazla deri hücrelerininin temizlemesine yardımcı olur. Çok fazla kullanılması durumunda saça ve saç derisine zarar verebilen bu ürün, saçı durulamada kullanılabilir ve saç derisine masaj yapılarak doğrudan ıslak saça uygulanabilir. Kabartma tozu, çok yüksek PH seviyeleri nedeniyle çok fazla kullanılırsa kafa derisine zarar verebilir ve saçın doğal yağını kurutabilir, bu nedenle kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

4. Omega-3

Vücudun birçok fonksiyonunda hayati bir öneme sahip olan omega-3 yağ asitleri, eksikliği durumunda kepek oluşumlarına sebebiyet verebilir. Omega 3 yağ asitleri, hidrasyonu iyileştirmek, yağ üretimini yönetmek, iltihaplanmayı ve yaşlanmayı düzenlemek gibi çeşitli cilt faydalarına sahiptir. Omega 3, kepeğe neden olduğu bilinen anksiyete bozukluklarını azalttığı için de oldukça önemlidir. Somon, uskumru ve ceviz gibi besinlerin Omega-3 yağ asitleri açısında bir hayli zengin olduğu bilinmektedir.

5. Stresi Azaltın

Genellikle nem değişikliği, travma, mevsimsel değişikliklerin neden olduğu kepek problemi, aynı zamanda duygusal strese bağlı olarak da meydana gelebilir. Özellikle aşırı stres, uzun süreli depresyon, psikolojik ataklar vb. durumlar saçlarda kepek oluşumunu tetikleyebilir. Bu gibi sorunla aynı zamanda saçlarda kepek sorununu tetiklemekle kalmaz aynı zamanda saç sağlığının bozulmasına da yol açabilir. Yapılan araştırmalar kepek sorununun genellikle duygusal stresle şiddetlendiğini göstermektedir. Kepek, her zaman kafa derisinde bulunan doğal olarak oluşan bir mikrop olan Malassexia globosa’dan kaynaklanır. Bununla birlikte, stres bedeni doğal savunmalara karşı zayıflatır ve malassezia varlığıyla baş etmeyi zorlaştırır.

Related posts

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Kafa Derim Neden Ağrıyor? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Kırık Saç Ucu Sorunu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap