Image default

Kepek Neden Olur?

Kepek, bozulmuş metabolizmanın neden olduğu kafa derisi sorununun bir işaretidir. Kafa derisinin en dış kısmı keratinositlerle kaplıdır. Yüzey ayrıca kafa derisini kuruluk ve tahrişten koruyan bir sebum tabakasıyla kaplanmıştır. Keratinositler metabolizma yoluyla yeni hücrelerle değiştirilir ve eski keratinositler soyulur.

Kepek, vücuttan çıkan kir ile aynı olan, pul pul dökülmüş keratinositlerdir. Normalde çıkan kepek küçük ve görünmezdir, ancak kafa derisinde bir sorun varsa kepek farkedilir hale gelecektir. Saç derisi kuruduğunda oluşan kepek beyaz, çok fazla sebum ve çok yağ içeren kepek sarıdır ve kepeğin nedenine bağlı olarak rengi değişir.

Kepeğin nedeni nedir?

Kepeğin ana nedenleri kafa derisi hastalıkları ve aşırı şampuanlamadır. Hastalıklar arasında yağlı sarı kepek oluşursa seboreik dermatit olarak kabul edilir. Seboreik dermatit, Malassezia adı verilen bakterilerin sebuma yapışıp çoğalması sonucu ortaya çıkan, gözenekleri tıkayan ve saç dökülmesine neden olan bir hastalıktır.

Ayrıca saçlarınızı kimyasal içeren sert bir şampuanla yıkamak, uygun miktardan fazla şampuan kullanmak veya günde birkaç kez şampuanlanmak saç derisinin nemlendirme gücü azaltarak kepek oluşumuna sebebiyet verir. Aynısı, az miktarda sebuma sahip olan kuru saç tipine sahip kişilerdede geçerlidir. Kısacası aşırı şampuan kullanımı ve uyumsuz saç bakım işlemleri kepek sorunununu arttırabilir.

Bazen stres de kepeğe neden olabilir

Stres, her ne kadar doğrudan kepek oluşumuna yol açmıyor olsa da yağılamn araştırmalar bu durumun kepekle de ilişkilendirilebilir olduğunu göstermektedir. Aşırı stres hissetmeniz durumunda otonom sinirler dengesizleşecek ve bu da kan akışını etkileyecek. Beraberinde bu etki metabolizmayı dahi sarsacaktır.

Kepeğe genellikle kaşıntı eşlik eder, bu da kendinizi stresli hissetmenize neden olur ve istemeden kafa derinizi kaşıdığınızda bu oluşum artış gösterebilir. Kepek aynı zamanda kafa derisi ortamının rahatsız olduğunun bir işaretidir ve aynı zamanda saç köklerini de etkiler. Hatta kontrol altına alınmaması durumunda saç dökülmesine dahi neden olabilir.

Kepek konusunda endişelenenler için önlemler

Kullandığınız şampuanın içerisine bitkisel yağlar ekleyin. Bu işlem kafa derisinin rahatlamasına ve dengelenmesine yardımcı olabilir.

Şampuanınızın içinde sülfat ve paraben olmaması, mümkün olduğunca organik ya da bitkisel malzemeler içermesine dikkat edin.

Her daim stresten uzak durmaya özen gösterin. Sinir, stres ve ani ruh hali değişiklikleride kepek oluşumunun tetiklenmesine neden olabilir.

Saç derinize yoğurt sürerek kafa derinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Yoğurt içeriğinde bol miktarda yararlı besin kaynakları içerdiğinde kepekle mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Kepekle mücadelenizde her daim doğal ürünlerden yararlanmayı ihmal etmeyin. Özellikle aloe vera jeli, çam telebentin yağı, lavanta yağı ve nane yağı gibi doğal ürünleri kafa derinize uygulamayarak kepek sorununu azaltabilirsiniz.

Related posts

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saçkıran (Alopesi Areata) Hastalığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Kepek Nasıl Geçer? Kepekli Saçlara Ne İyi Gelir?

[email protected]

Yorum Yap