Image default

Kepek Nasıl Geçer? Kepekli Saçlara Ne İyi Gelir?

Saçlar Neden Kepeklenir?

Kepek, saç derisinde meydana gelen kuruluk veya yağlılık durumuna bağlı olarak cildin pullaşması durumu olarak bilinmektedir. Birçok farklı duruma bağlı olarak ortaya çıkan aşırı yağlanma ve kuruma sorunlarının nedenini öğrenmek, kepeklenmeyi önlemenin ilk başlangıcı olacaktır. Öte yandan kepeklenme riskini kontrol altına almak için bazı konularda değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yaşam tarzına bağlı olarak gelişen kepek problemlerinde:

1. Stres, genel sağlığınızı etkileyeceği gibi aynı zamanda kepek oluşumunu da tetiklemektedir.

2. Yeterli miktarda çinko, B vitamini ve bazı yağ türlerini yeteri miktarda alamamanız durumunda kepeklenme riski artmaktadır.

3. Yağlı ve kuru saçlar için özel formüle edilmiş şampuanlar kullanmak, saçta meydana gelebilecek yıpranmaları ve kepeklenme riskini azaltmaktadır.

4. Az miktarda güneş ışığı almak, saç derisinin yenilenmesine ve kepek oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

5. Kimyasal bileşenler içeren saç şekillendiriciler veya saç bakım ürünleri kepek oluşumu riskini arttırmaktadır.

Kepek Nasıl Geçer?

Saçlarınızda oluşan kepeğin temel sebebi kuru bir kafa derisiyse hafif ve nemlendirici bir şampuan kullanmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda kepekli saçlar için özel formüle edilmiş nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler, kafa derinizdeki kuruluğun giderilmesine, beraberinde kepek problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızda oluşan kepeğin temel sebebi yağlı cilt yapısına sahip olmanıza, yağ miktarını azaltıcı şampuanlar tercih etmelisiniz. Kepeklenme probleminizin şiddetine göre kepekli saçlar için özel formüle edilmiş şampuan ve saç kremleri kullanabilirsiniz. Çoğu kepek şampuanı kafa derisindeki mantarı öldüren ve ciltte meydana gelen pullanmaları temizleyen ilaçlar içermektedir.

Satın alacağınız kepek şampuanının içeriğini dikkatlice okuyarak size uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Şampuan seçiminde sorun yaşıyorsanız cilt doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Öte yandan kafanızdaki kepeği önlemek için birkaç farklı şampuan markası kullanmanız gerekebilir.

Kepekli Saçlara Ne İyi Gelir?

Kepekli saçlarla başa çıkmanın en iyi yolu, saçlarınızın her yıkanma işleminde kepek önleyici şampuanlar kullanılmasıdır. Şampuanın tüm saç derisine nüfus etmesine ve iyice durulanmasına dikkat etmelisiniz. Öte yandan içeriğinde alkol gibi sert kimyasallar içeren saç ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu tarz bileşenler kafa derisinde kuruluk problemine neden olacağı gibi aynı zamanda saç derinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Kepekle başa çıkmanın bir başka yolu ise her gün birkaç dakika güneş altına çıkmak olacaktır. Saçlarınızın ultraviyole ışığına maruz kalması kepek oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır ancak çok fazla güneşe maruz kalmak ciltte oluşabilecek ani değişimlere ve cilt kanseri riskine sebep olabilir.

Related posts

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saçkıran (Alopesi Areata) Hastalığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Yorum Yap