Image default

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Aynaya baktığınızda saç köklerinizin eskisi kadar gür olmadığını mı fark ettiniz? Saç tellerinizden çok saç derinizi mi görüyorsunuz? Öyleyse saç dökülmesi problemi yaşadığınızı bilmenizi isteriz. Saç dökülmesi genellikle bir erkek problemi olarak düşünülse de kadınların en az 3’te 1’inde yaşamlarının belirli dönemlerinde saç dökülmeleri görülmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bazıları vücutta meydana gelen iltihaplanmalarla ilişkilendirilirken bazıları stres ve üzüntüye bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Yapılan araştırmalar kadınlarda saç dökülmesinin erkeklerin aksine kelleşmeden ziyade saçların incelmesiyle sonuçlanmaktadır. Birçok durumda kadınlarda meydana gelen saç kayıpları tedavi ile kolayca stabilize edilebilir ve eski yoğunluna yeniden kavuşabilir. Bunun için bir dizi kozmetik ürünü kullanılması gerekmektedir.

Saç Dökülme Evresi

Her şeyden önce kadınlarda meydana gelen saç dökülmesinin altında yatan sebepleri araştırılmalıdır. Her kadın ve erkek saçın üç aşamada gerçekleşen doğal büyüme döngüsü içerisinde saçlarını kaybetmektedir. Bunlar genel olarak:

1. Anajen aşaması

Saç telleri aktif olarak büyümeye devam eder. Bu aşama 2 ile 8 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

2. Katagen aşaması

Yaklaşık olarak 3 hafta kadar süren bir geçiş aşamasıdırç Bu aşamada saç uzaması durur ve dökülmeye hazırlanır.

3. Telojen aşaması

Saç, folükülden (saç üreten ve tutan yapı) atıldığında birkaç hafta ile birkaç ay süren dinlenme evresidir. Saç dökülmesnin ardından foliküller yeni bir saç filizlenmesini başlatmadan önce yaklaşık 3 ay uykuda kalır.

Bazı insanlarda bu büyüme döngüsünün bir sonucu olarak günde ortalama 100 saç teli dökülebilir. Son derece normal görünen bu durum, birçok dermatoloji doktorları tarafından da doğrulanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aniden meydana gelen saç dökülmeleri, gözle görülen saç açıklıkları veya saç incelmeleri bir şeylerin yanlış gittiğinin en büyük göstergesidir.

Saç Dökülmesinin Altında Yatan Nedenler

Kadınlarda birçok nedene bağlı olarak saç dökülmesi tetiklenebilir. Özellikle sık sık yapılan saç stilleri, ameliyat, stres ve benzeri durumlara bağlın olarak saç kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesinin en büyük nedeni, androjenik alopesi olarak bilinene genetik bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bu durum erkeklerde kafa derisinde görülen kellikten ziyade kadınlarda saç diplerinde meydana gelen açıklıklardır. Genellikle 40’lı veya 50’li yaşlarda başlayan dökülmeler yeni saç tellerinin yavaş büyümesine bağlı olarak devam etmektedir. Beraberinde folikül de meydana gelen değişiklikler sonucunda yeni büyüyen saçlar daha ince ve daha güçsüz olarak çıkmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen bir başka neden ise kafa derisini etkileyen enflamatuar durumlardır. Bu genellikle egzama, sedef hastalığı veya alnın üstümdeki kafa derisinin önünde meydana gelen skar ve saç kaybına neden olan frontal fibrozlama alopesi olarak adlandırılan bir durumdur. Öte yandan kadınlarda saç dökülmesinin altında yatan bir başka neden ise zarar veren saç ürünleri veya kurutucular kullanmaktır. Hastalıklar, lupus, beslenme bozuklukları veya hormonal dengesizlikler gibi otoimmün durumlar da saç dökülmelerinin en büyük sebeplerindendir.

Related posts

PRP Nedir? Trombositten Zengin Plazma Saç Dökülmesini Engeller mi?

[email protected]

25 Yaş Altı Erkeklerde Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

[email protected]

Saç Kırılması: Saçınızın Kırılmasını ve Dökülmesini Nasıl Durduracağınızı Öğrenin

[email protected]

Yorum Yap