Image default

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

Çoğumuz ıslak saçla uyumanın en büyük zararının soğuk algınlığa yol açması olduğunu düşünüyoruz ancak nezle olmak için önce bulaşıcı bir ajana maruz kalmamız gerektiğini unutuyoruz. Ama yine de ıslak saçla uyumak saç deriniz ve saçınız için tamamen farklı sorunlara neden olabilir. Hatta bağışıklık sisteminizi zayıflatarak sizi soğuk algınlığına ve gribe daha duyarlı hale getirebilir. Bu yazımızda ıslak saçla uyumanın saçınızı ve sağlığınızı nasıl etkilediğini anlattık. İşte ıslak saçla uyumanın zararları…

Çoğu birey genellikle yatmadan önce saçlarını kurutmaya üşendiğinden nemli saçlarla uyumayı tercih etmektedir. Bazıları ise sabah telaşından kaçınmak için saçlarını geceden yıkamayı tercih edebilir. Araştırmalara göre kafayı soğutmak metabolik aktiviteyi azaltabilir. Bu da daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında ıslak saçla uyumak kepek, saçkıran, kaşıntı gibi saç problemlerine neden olabileceği gibi aynı zamanda astım, sinüzit ve diğer solunum yolu hastalıklarının tetiklenmesine yol açabilir. Öte yandan ıslak saç, saçlarınızın yapışmasına ve kırılarak cansızlaşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda saç derinizin bakterilere karşı savunmasız hale gelmesine neden olabilir.

1. Mantar Enfeksiyonu

Islak saçla uyumak, kafa derisinde mantar enfeksiyonu geliştirme riskini artırabilir. Malassezia gibi mantarlar dermatit ve kepek gibi durumlara neden olabilir. Islak saçla uyuduğunuzda yastığınız da nemlenir. Yapılan bir araştırmaya göre özellikle sentetik ve kuş tüyü yastıklarda ıslak saçla uyumak ciddi ölçüde mantar enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Öte yandan nemli bir yastıkta uyumak astım ve sinüzit gibi solunum problemi olan bireylerde daha ciddi etkiler yaratabilir.

2. Saç Hasarı

Saçınız ıslandığında kırılgan bir haldedir. Bu nedenle yıkadıktan hemen sonra ekstra özen göstermeniz gerekir. Özellikle saçlarınız ıslakken çekiştirmek, sıkı saç modelleriyle sabitlemek ve sürtünmeye maruz bırakmak saç tellerinin aşırı kırılmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

3. Zayıf Bağışıklık Sistemi

Islak saçla uyumak bağışıklık sisteminizi kötüleştirebilirken aynı zamanda sizi soğuk algınlığı ve gribe yakalanma konusunda daha savunmasız hale getirebilir. Saçlarınız ıslakken klima açıkken uyursanız hasta bile olabilirsiniz.

4. Saç Folikülünün Bozulması

Düzenli olarak ıslak saçla uyuyorsanız, saçınızdaki nem folikülün koruyucu dış tabakası olan saç manikürüne zarar verebilir. Kütikül bir kalkan görevi gördüğünden, su molekülleri saç folikülünün iç kısmına girebilir ve koptuğunda kortekse zarar vererek saç dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda saçınızın doğal parlaklığını kaybetmesine de yol açabilir.

5. Donuk Saçlar

Islak saçla uyuduğunuzda, yastığınız doğal yağları ve saçınızdaki aşırı nemi emerek donuk ve cansız görünen saçlara yol açabilir. Aynı zamanda ıslak saçla uyumak karmaşık, düğümlenen ve karmaşık bir hal alan saçlara yol açabilir.

Related posts

Avokado Yağının Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Yıpranmış Saçlar İçin Sıcak Yağ Tedavisi Önerileri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Sağlıklı Saçlarsa Sahip Olmanıza Yardımcı 6 Yiyecek

[email protected]

Yorum Yap