Image default

Hızlı Saç Uzaması İçin Şampuanınıza Eklemeniz Gereken 5 Formül

Birçok kadın saçlarının nasıl daha sağlıklı uzayacağını merak ederken doğanın insanlığa armağanı onlarca farklı ürün bu ihtiyacınızı kolayca karşılıyor. Saç bakım ürünlerine binlerce lira harcamadan aktarlar, marketler ve alışveriş merkezlerinde kolayca bulabileceğiniz 5 doğal formülü sıraladık. Listemizde yer alan ürünler hızlı saç uzamasını desteklemekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı görünen güçlü saçlara sahip olmanız için size destek olur. Yüzyıllardır insanların hızlı saç uzamasını teşvik etmek için kullandığı 5 yöntem sizlerle!

1. Bal

Vücut sağlığı başta olmak üzere cilt sağlığı ve saç sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle bilinen balı günlük saç bakım rutinlerinize dahil ederek hızlı büyüyen saçları desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Balın yara iyileştirme özelliği vardır ve kafa derisindeki epitel hücrelerinin büyümesinde büyük rol oynar. Bu hücreler saç büyümesine katkıda bulunan folikülleri ve kanalları tutar.

Nemlendirici bir ajan görevi gören bal, saçın nemini korumasına yardımcı olur. Bu da saç büyümesine yardımcı olur. Ayrıca bal saçın güçlenmesine yardımcı olan keratin bir protein içerir. Tüm bunların yanında bal, kaşıntılı bir saç derisini tedavi etmek ve saçın zarar görmesini önlemek için de kullanılabilir.

2. Aloe Vera

Ölümsüzlük bitkisi olarak da bilinen aloe vera, yüzyıllardır sağlığa faydaları ile biliniyor. Saç sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle birçok saç bakım ürününün temel bileşenleri arasında yer alan bu bitki, aynı zamanda saç dökülmesiyle mücadelede bir hayli etkili olduğunu göstermektedir.

Yapılan araştırmalar aloe vera jelinin kepeği gidermede, kaşıntıyı hafifletmede, saç dökülmesini önlemede ve saç büyümesini hızlandırmada oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Yatıştırıcı özelliğiyle de bilinen aloe vera jeli, aşırı yağlar tarafından bloke edilmiş olabilecek saç köklerinin tıkanmasını kaldırarak kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olur.

3. Limon Suyu

Limon suyu C vitamini, çözünür lif ve diğer faydalı bitki bileşikler bakımından oldukça zengindir. Limon suyu, saç derinizdeki yağı ve kepeği azaltarak saç büyümesini desteklediği için harika bir detoks maddesidir. Ayrıca limon suyu saçınızın parlaklığını artırmanın harika bir yoludur.

Limon suyu saçınızın doğal ph’ını geri kazanması için kullanılabilir. Limonun saça büyük faydaları olsa da saçınızda kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle şampuanınıza limon suyu eklemeye karar verdiğinizde herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek için cildinizde denemeniz önerilmektedir. Ayrıca asit değeri yüksek olan limon suyunu seyrelterek kullanmanız önerilmektedir. Eğer ki limon suyu kullanımına bağlı olarak kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi semptomlarla karşılaşırsanız işlemi uygulamayı durdurun ve doktorunuza danışın.

4. Pirinç Suyu

Pirinç suyu içerisinde bol miktarda amino asitler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içermektedir. Ayrıca pirinç suyu saçı güçlendiren ve güzelleştiren bir bileşen olan Inositol içerir. Dahası, pirinç suyunun saç elastikiyetini artırdığı bilinmektedir.

Pirinç suyunun yapımı inanılmaz derecede kolaydır, yakın geçmişte birçok kadın bu suyu şampuanlama ve bakımdan sonra saç durulaması olarak kullanmıştır. Pirinç suyunu şampuanınıza ekleyerek saç telleri arasında ki kaymayı arttırabilir, saçın kolayca çözülmesine yardımcı olabilirsiniz.

5. Şeker

Şekerin saç sağlığına faydalı olabileceğini söylesek ne düşünürsünüz? Evet yanlış duymadınız, yapılan araştırmalar şekerin saç sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratabildiğini hatta saçı uzamaya teşvik ettiği göstermektedir.

Şampuanınıza bir kaşık şeker eklemek saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Şeker, tıkanmaya neden olabilecek ve saç büyümesini engelleyebilecek ölü deri hücrelerini temizleyerek kafa derisindeki kirin dökülmesine yardımcı olur.

Related posts

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

[email protected]

Saç Uzaması İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Argan Yağının 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Yorum Yap