Image default

Evde Saç Bakımı: Her Saç Tipine Uygun 5 Doğal Saç Kremi Tarifi

Saç kremi, saçınızın nemli kalmasına yardımcı olan, beraberinde pürüzsüz, yumuşak, parlak ve elektriklenmeyi önleyen bir ürün olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, saç bakım rutinlerinizde kullanacağınız saç kremlerinin kimyasal yüklü bileşenler içermesi saçlarınız için uzun vadede sağlıksız olabilir. Bu yazımızda saçlarınızı besleyen, aynı zamanda kafa derisi sağlığını koruyan doğal saç kremi tariflerinden bahsettik. İşte evde kolayca yapabileceğiniz en etkili doğal saç kremi önerileri…

1. Sirke ve Yumurta

Sirke, içeriğindeki 2.9 pH oranı sayesinde saçın uzamasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda saçınızın UV ışınlarından dolayı zarar görmesini önler ve onarır. Tüm bunların yanında elma sirekesi kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Protein deposu olan yumurta ise saç köklerini besleyerek kopmaları, kırılmaları ve dökülmeleri en aza indirgemektedir. Ayrıca yumurtanın içerisinde bulunan sülfür ve B12 vitamini saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

Malzemeler:

 • Yumurta
 • Zeytinyağı
 • Bal
 • Sirke
 • Limon Suyu

İki yumurtayı iyice çırptıktan sonra içerisine 1 çorba kaşığı sirke ve 2 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Karışıma yaklaşık 2 çay kaşığı zeytinyağını dökün ve 1 yemek kaşığı bal dahil ederek karıştırmaya devam edin. Karışımınız bir macun haline geldikten sonra saçlarınıza kökten uca uygulayın. Saçlarınızı durulamadan önce yaklaşık 10-15 dakika bekleyin.

Sonuç:

Yumurta, etkili bir saç kremi görevi görür ve saçınıza parlaklık katar. Zeytinyağı, saçınızı güçlendirmek için harika bir iksirdir. Bal saçınızın nemli kalmasına yardımcı olur ve sirke saç dökülmesinin tedavisinden sorumludur.

2. Muz

Muz, içeriğindeki A, E ve C vitaminler sayesinde saç kırılmalarını önleyerek saçın uzama sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda potasyum ve antioksidanlar bakımından zengin olan bu meyve, saçın her daim nemli, parlak ve hacimli olmasına yardımcı olmaktadır.

Malzemeler:

 • Muz
 • Bal
 • Süt
 • Zeytinyağı
 • Yumurta

1 ader muzun içerisinde 3 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı süt, 3 yemek kaşığı zeytinyapı ve 1 yumurta ekleyerek iyice karıştırın. Karışımınız macun kıvamını aldıktan sonra doğrudan saç maskesi olarak saçınıza uygulayın. Macunu saçınıza sürdükten sonra 15-30 dakika kadar bekleyin ve iyice yıkayın.

Sonuç:

Muz, saçların zarar görmesini engelleyen harika bir saç kremidir. Özellikle kıvırcık ve sert saçlı kişiler için oldukça etkilidir.

3. Hindistan Cevizi Yağı ve Bal

Coconut oil with fresh coconut half on wooden background

Hindistan cevizi yağı, içeriğindeki güçlü bileşenler sayesinde saçın beslenmesine ve onarılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle saçın nemlenmesine yardımcı olan bu meyve, aynı zamanda kepeği önlemesi, daha dayanıklı sağlam saçların oluşması, parlak ve ışıldayan saçların yeniden kazanılmasına olanak sağlamaktadır. Bal ise saç tellerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçın doğal ışıltısını koruyarak nem desteği sağlar. Tüm bunların yanı sıra saçtaki kabarmaları ve elektriklenmeleride önleme özelliğine sahiptir.

Malzemeler:

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Bal
 • Limon Suyu
 • Gül Suyu

1 çorba kaşığı hindistancevizi yağo, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı gül suyununu iyice karıştırın. Karışımı şampuanlanmış saçınıza uygulayarak 10-15 dakika bekletin ve ılık suda durulayın.

Sonuç:

Hindistan cevizi yağı sadece saçınızın pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçınızın daha sağlıklı ve kalınlaşmasına da yardımcı olur. Bununla beraber hindistan cevizi yağındaki temel mineraller ve yağ asitleri saç derisini besler.

4. Yoğurt

Saça saymakla bitmeyen faydalarıyla bilinen yoğurt, saç foliküllerini güçlendirirken saç dökülmesini önlemeye ve kepeği çözmeye yardımcı olmaktadır.Tüm bunların yanında yoğurt, içerğinde ki laktik asit sayesinde saç derisinin temizlenmesine, ölü cilt hücrelerinin ortadan kaldırılmasına ve saçın hızlı büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda B vitamini açısından zengin olan yoğurt saçın nemli kalmasına, kabarmaların azalmasına ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Yumurta

1 yumurtaya 6 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı saçınıza masaj yaparak kökten uca sürün. Yıkamadan önce 15-30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Sonuç:

Yoğurtlu saç kremi saçı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda saçın uzamasına ve daha canlı görünmesine yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda protein barındıran bu besin ayrıca saça keratin yüklemesi yaparak saç dökülmesine iyi gelir.

5. Aloe Vera

Çoğu saç bakım ürününün temel bileşenleri arasında yer alan aloe vera, saçın yağ ve artıklardan arınarak temizlenmesine yardımcı olur. Hemen her saç tipine uygun kullanımı sayesinde saçı temizlerken saç tellerine zarar vermemesiyle bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra aloe vera saçın ihtiyacı olan nemi kazanmasına, yumuşak ve parlak görünmesine, elektriklenmeyi azaltarak saçın canlı kalmasına olanak sağlamaktadır.

Malzemeler:

 • Aloe Vera
 • Limon Suyu

1 çorba kaşığı limon suyu ve 4 çorba kaşığı aloe vera jelini iyice karıştırın. Karışımı şampaunlanmış saçınıza uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Hafif bitki özlü bir şampaunla saçlarınızı ılık suda durulayın.

Sonuç:

Aloe vera, içeriğindeki bileşenler sayesinde saç büyümesini uyarır ve saça parlaklık kazandırır. Ayrıca pH dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur.

Related posts

Sağlıklı Saçlarsa Sahip Olmanıza Yardımcı 6 Yiyecek

[email protected]

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

[email protected]

Hint Yağı Saça İyi Gelir mi? | Doğal Saç Bakım Önerisi

[email protected]

Yorum Yap