Image default

En Etkili 6 Hızlı Saç Uzatma Yöntemi

Saç, keratin ve ölü deri hücrelerinden meydana gelmektedir. Saçınızın bir gecede daha hızlı uzamasını sağlayacak doğrudan bir yöntem olmasa da, saçınızı sağlıklı ve daha uzun tutmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Biyotin, keratin veya diğer besin takviyeleri tüketmeden önce doktorunuza danışın. Kontrolsüz kullanacağınız ilaçlar etkileşime girebileceği gibi istenmeyen yan etkilere de neden olabilmektedir. İşte daha güçlü ve uzun saçlara sahip olmanıza yardımcı olacak 6 tavsiye:

1. Vitaminler

Birçok saç bakım uzmanı, saçların uzaması için vitamin ve besin takviyeleri önermektedir. Bunlar her zaman saçlarınızı doğrudan uzatan durumlar arasında yer almasa da saçınızın uzaması için vücudun çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu sebeple günlük beslenmelerinizde vitaminlerin ve yararlı besinlerin yer almasına özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle saçlarınızın uzaması için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller arasında:

 • Omega-3 ve Omega-6 yağ asidi
 • Çinko
 • B-5 ve Biotin
 • C vitamini
 • Demir
 • D vitamini

2. Uçucu Yağlar

Tarih boyunca birçok farklı alanda kullanılan uçucu yağlar, özellikle son zamanlarda saç bakımında sıklıkla tercih edilen doğal tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar jojoba yağı ve balkabağı tohumunun, saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerde %40 oranında saç arttırdığı görülmüştür. Doğrudan cilde uygulamak yerine şampuanınızın içerisine birkaç damla esansiyel yağ damlatarak sizde bu bitkisel yöntemi deneyebilirsiniz. Saç sağlığını koruyan ve saçların uzamasına yardımcı olan uçucu yağlar arasında:

 • Hindistan cevizi
 • Jojoba yağı
 • Biberiye
 • Nane
 • Balkabağı tohumu yer almaktadır.

3. Topikal merhemler

Topikal merhamler genellikle saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olan kişilerin sıklıkla kullandığı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu kremler saçlarınızı uzatmakla kalmaz aynı zamanda saç sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar topikal merhemlerin alopesi veya saç dökülmesinin tedavisinde kullanıldığında saç büyümesini teşvik ettiğini göstermektedir.

4. Keratin

Birçok saç bakım ürünün içerisinde yer alan keratin, saç dökülmesi problemi yaşayan bireyler sıklıkla tercih etmektedir. Özellikle yıpranmış ve kırılmış uzun saçlara sahip olan kadınların kuaförlerde yaptırdığı keratin bakımları da buna bir örnektir. Saç sağlığı üzerinde son derece etkili olan bu vitamin, yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesini %15 oranlarında azalttığı, saç dayanıklılığını %6 oranında arttırdığı ve saç parlaklığını yeniden kazandırdığı görülmüştür.

5. Protein

Protein, saçınızın uzamasına ve onun kimyasal veya çevresel zararlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle saça sık sık şekil veren veya ısıl işlem uygulayan kadınların protein tedavisi denemesi önerilmektedir. Protein tedavisi saçların zarar görmesini önleyeceği gibi saçların uzamasına da yardımcı olmaktadır. Proteini günlük beslenmelerinizde sebzelerden, kuruyemişlerde, yoğurttan ve diğer yiyeceklerden alabilirsiniz. Öte yandan hindistan cevizi yağı da saçlarınız için aynı işlevi gösterebilmektedir.

6. Kafein

İlk bakışta anlamsız gelen bu ürün, yapılan araştırmalarda saç büyümesini etkileyebildiğini göstermektedir. Özellikle kafein içeren saç ürünleri kullanarak saçlarınızın uzamasına yardımcı olmasına izin verebilirsiniz.

Saç Büyümesinin Aşamaları

Saçlar üç aşamada uzamaktadır ve her bir saç teli kendi zaman çizelgesini takip etmektedir. Saçların uzama gösterdiği 3 aşama arasında:

 • Anagen: 2-8 yıl süren saçın aktif büyüme aşamasıdır.
 • Katajen: 4-6 hafta süren saç büyümesinin durduğu geçiş aşamasıdır.
 • Telojen: 2-3 ay süren saçların döküldüğü dinşenme aşamasıdır.

Kafa derisindeki saç köklerinin ortalama %95’i anajen aşamasındadır. Bu, her gün dökülen 100-150 saç telinin yaklaşık %5’inin telojen aşamasında olduğu anlamına gelmektedir.

Related posts

Islak Saçla Uyumanın 5 Zararları

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Her Saç Tipine Uygun 5 Doğal Saç Kremi Tarifi

[email protected]

Argan Yağının 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Yorum Yap