Image default

Egzama Nedir? Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Egzama Nedir?

Egzama, genellikle tahriş edici ve alerji yapıcı olarak dış etkenlere karşı cildin kendini koruma kabiliyetini kaybettiren ve ciltte kırmızılık, kaşıntı, pullanma gibi sorunlara neden olan bir çeşit cilt hastalığıdır. En yaygın olarak görülen kafa derisi egzaması seboreik dermatit olarak bilinmektedir.

Bu durum kafa derisinde pullu lekeler, kırmızılık, iltihaplanma, kaşıntılı cilt hatta saç dökülmeleriyle kendini göstermektedir. Durumun kontrol altına alınması için doktor muayenesi ile egzamanın oluşumuna neden olan tetikleyici unsurun belirlenmesi son derece önemlidir. Devamında cilt nemlendiriciler, çinko pirition, salisilik asit ve selenyum sülfür gibi bileşenler içeren şampuanlar kullanmanız gerekecektir.

Kafa derisini etkileyen en yaygın cilt hastalığı olarak ortaya çıkan seboreik, beraberinde pullu lekelere, kırmızı deriye ve inatçı kepeklenmelere neden olmaktadır. Seboreik dermatit aynı zamanda yüz, burun kenarları, kaşlar, kulaklar, göz kapakları ve göğüs gibi vücudun yağlı bölgelerinde görülebilmektedir. Tedavi edilmeden kendiliğinde iyileşebilen bu kafa derisi egzaması genellikle yumuşak sabun ve şampuanlar ile günlük temizlik ihtiyacının karşılanmasına, yağlılığın ve ölü cilt birikiminin azalmasına yardımcı olabilir.

Kafa Derisi Egzama Belirtileri

Kafa derisi egzama belirtileri genellikle saç derisi, kaş, sakal veya bıyıklarda kepek oluşumları ile kendini göstermektedir. Öte yandan kafa derisi, yüz, burun kenarları, kaşlar, kulaklar, göz kapakları, göğüs, koltuk altı, kasık bölgesi veya göğüsün altında pul pul beyaz veya sarı yağlı cilt lekeleri göstermektedir. Beraberinde kaşıntı ve kırmızı cilt oluşumuna neden olan egzama, strese bağlı olarak daha şiddetli semptomlar gösterebilir.

Kafa Derisi Egzama Nedenleri ve Risk Faktörleri

Kafa derisinde görülen egzamalar genellikle derideki yağ salgısında bulunan malassezia adı verilen mantara bağlı olarak görülmektedir. Öte yandan bağışıklık sisteminin düzensiz çalışması sonucunda da ortaya çıkabilir. Öte yandan aşağıda belirtilen durumlara bağlı olarak kafa derisi egzama riskiniz artış gösterebilir.

  • Parkinson hastalığı ve depresyon gibi nörolojik ve psikiyatrik durumlar,
  • Organ nakli olanlar ve HIV / AIDS, alkolik pankreatit ve bazı kanser hastalıklarında görülen zayıf bağışıklık sistemi,
  • Kalp krizi gibi stresli tıbbi durumlar yaşamak,
  • Bazı ilaç tedavileri.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Saç derisinde görülen egzamanın tedavi yöntemi, sahip olduğunuz egzama türüne göre değişiklik göstermektedir. Her şeyden önce egzamanızı neyin tetiklediğini biliyorsanız, riski azaltmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. Eğer ki yaşam tarzınızda yapacağınızı değişiklikler sonucunda egzamanız hala ilerleme gösteriyorsa doktorunuzdan tekrardan tavsiye almanız gerekmektedir. Egzamadan kurtulmanın en etkili yöntemleri arasında:

1. Yaşam tarzınızda değişiklikler yapın.

Egzamanızın şiddetlenmesine neden olan durumu öğrenmeniz durumunda yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle hastalığın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak en başta da belirtiğimiz gibi bu durumu tetikleyen sebebin ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin ne yediğiniz, havanın nasıl olduğu, herhangi bir stres durumu, saçınız için kullandığınız bakım ürünleri veya diğer durumlar gibi tetikleyici unsurun kaynağını bilmeniz sond erece önemli oalcaktır. Tetikleyici unsuru öğrendikten sonra bu durumdan kaçınmak egzama sorununun ilerlemesini durdurmada en etkili tedavi yöntemidir.

2. Şampuan ve diğer saç ürünlerinizi gözden geçirin.

Egzama oluşumunun altında yatan sebep çevresel bir faktörün sonucu değilse kepek önleyici doğal şampuan kullanımı saçınız ve kafa derisi sağlığınız için son derece etkili olabilir. Özellikle egzama için alacağınız şampuanların içeriğinde;

  • çinko pirition,
  • salisilik asit,
  • kükürt,
  • kömür katranı,
  • selenyum sülfat,
  • ketokonazol olmasına özen göstermelisiniz.

Saçlarınızın kepek şampuanlarıyla yıkanması, egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan pullanmaları ve cilt kuruluğunu önleyebilir. Öte yandan içeriğinde kömür katranı olan şampuanlar, açık saç renklerini koyulaştırabileceğini unutmayın. Kömür katranı aynı zamanda kafa derinizin güneşe karşı daha hassas hale gelmesine neden olabilir. Egzamanızın temizlenmesinin ardından kepek şampuanını haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

3. Cilt doktoruna görünün.

Seboreik ve atopik egzamalar, cilt doktorunun yapacağı muayeneler sonucunda reçeteli ilaç kullanmanızı gerektirebilir. Bu ilaçlar egzama tedavisinde genellikle kısa süreli kullanımları içermektedir. Egzamanız steroid kremlerine cevap vermezse, doktorunuz farklı topik ilaçlar kullanmanızı isteyebilir. Doktorunuz aynı zamanda oral bir antifugal ilaç reçetesi yazabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Egzama oluşumundan şüpheleniyorsanız veya hastalığınız kötüleşir, engekte olursa derhal doktora görünmeniz gerekmektedir. Egzamaya bağlı olarak kafa derisinde meydana gelebilecek enfeksiyon belirtileri arasında şiddetli kaşıntı, deride yanma hissi, kabaran cilt, sıvı drenajı, beyaz veya sarı irin akıntısı yer almaktadır.

Doktorunuz cildinizi inceleyecek ve semptomların oluşumuna neden olan olası nedenleri araştıracaktır. Tüm bu muayeneler sonrasında durumun egzama olmadığını, sedef hastalığı, mantar enfeksiyonu veya gül hastalığı gibi başka durumlardan kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Related posts

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Kepek Neden Olur?

[email protected]

Kıl Altı İltihabı Nasıl Geçer?

[email protected]

Yorum Yap