Image default

Daha Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanıza Yardımcı Olan 6 İpucu!

Birçok insan sağlıklı görünen parlak, canlı ve doğal saçlara sahip olmanın hayalini kurarken hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle bu hayalinize kolayca kavuşabilirsiniz. Tıpkı vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi saçlarınızın da daha sağlıklı olması ve uzaması için bazı besin maddelerini almaya ihtiyacı vardır. Hatta birçok saç dökülmesi yetersiz beslenmeye bağlı olduğu söylenmektedir. Bu yazımızda daha sağlıklı ve daha uzun saçlara sahip olmanıza yardımcı olacak 6 besin maddesini listeledik. İşte o maddeler:

1. Protein

Saçlar neredeyse baştan sona proteinlerden oluşmaktadır. Vücudun yeteri kadar protein almaması durumunda saç büyümesi ciddi ölçüde etkilenebilir. Yapılan çalışmalar protein eksikliğinin saç büyüme hızını azaltabileceğini ve hatta saç dökülmesine yol açabileceğini söylemektedir. Aynı zamanda protein eksikliği vücudun diğer bölgelerinde de çeşitli semptomlar gösterebilir. Hem saç sağlığı hem de vücut sağlığı açısında oldukça önemli olan protein, günlük beslenmenizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

2. D Vitamini

Alopesi denildiğinde ilk akla gelen D vitamini, vücutta yeteri kadar olmaması durumunda sa. dökülmelerine neden olabilir. D vitamini, yeni saçların uzamasına yardımcı olmak için kafa derisindeki küçük gözeneklere yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Vücudun doğrudan güneş ışığı temasıyla ürettiği D vitamini, aynı zamanda bazı mantarlarda, yağlı balıklarda ve çeşitli yiyeceklerde bulunabilir.

3. B Vitamini

Muhtemelen saç uzaması denildiğinde ilk akla gelen vitamin biotindir. Öte yandan B vitamini sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olurken aynı zamanda kafaderinize ve saç köklerinize oksijen gitmesine yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna da destek olmaktadır. Günlük beslenmelerinize badem, et, balık, deniz ürünleri, kepekli tahıllar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil ederek B vitamini ihtiaycınızı karşılayabilirsiniz. Ek olarak hayvansal gıdalardanda B12 vitamini alabileceğinizi unutmayın.

4. C Vitamini

Vücuda saymakla bitmeyen faydalarıyla anılan C vitamini, saçların yıpranmasına neden olan serbest radikal hasarının oluşumuna sebebiyet veren oksidatif strese karşı koruyan güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Öte yandan C vitamini saç yapısının önemli bir parçası olarak bilinen kolajenin oluşumuna destek olmaktadır. Tüm bunlarından yanında C vitamini saç büyümesi için gerekli olan demirin emilimine de yardımcı olmaktadır. Beslenme düzeninize çilek, turunçgil vb. gıdalar ekleyerek günlük C vitamini miktarınızı karşılayabilirsiniz.

5. A Vitamini

A vitamini, vücutta tüm hücrelerin büyümesine destek olan önemli bir besin maddesidir. Bu vitamin tıpkı diğer vücut foksiyonlarında ki hücre büyümelerine katkı sağladığı gibi saçlarda da oldukça etkili sonuçlara sahiptir. Yalnızca saç hücrelerinin büyümesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sebum adı verilen yağın üretilmesine de yardımcı olmaktadır. Eksikliği durumunda saç dökülmeleri, yıpranmış güçsüz saçlara ortaya çıkabilir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için yeterli miktarda A vitamini almaya özen göstermelisiniz. A vitamini özellikle yoğurt, süt, yumurta vb. hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır.

6. E Vitamini

Tıpkı C vitamininde olduğu gibi E vitamini de oksidaf stresi önleyen güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. E vitamini üzerinde yapılan araştırmalar, saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerin 8 ay boyunca E vitamini takviyesi almasının ardından %35’inde saç uzaması görüldüğü rastlanmıştır. Tüm bu çalışmaları göz önünde bulundurarak günlük beslenmenize badem, ıspanak, avakado ve ayçekirdeği gibi gıdalar ekleyerek ihtiyacınız olan E vitaminini kolayca karşılayabilirsiniz.

Related posts

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına Faydaları Nedir?

[email protected]

Sağlıklı Saçlarsa Sahip Olmanıza Yardımcı 6 Yiyecek

[email protected]

Yorum Yap