Image default

Cilt Neden Kurur? Nasıl Önlenir?

Kuru cilt, cildinizin yeterli miktarda neme sahip olmaması durumunda ortaya çıkan genel bir problemdir. Çoğu kez ciddi bir hastalığa neden olamayan cilt kuruluğu, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen rahatsız edici bir hal alabilir. Genellikle soğuk hava koşulları, nem oranı az havalar, yaşlanma, genetik faktörler, bazı hastalıklar ve kimyasal sert bakım ürünleri gibi birçok farklı neden bağlı olarak meydana gelebilen cilt kuruluğu, aşırı şiddetlenmesi durumunda doktor tarafından kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Kuru Cilt Türleri Nelerdir?

Cilt kuruluğu her ne kadar geçici olarak bilinse de günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen yaygın bir problemdir. Özellikle bazı cilt kurulukları aylar hatta yıllarca devam ederken çeşitli hastalıklarında habercisi olabilir.

Mantar: Eğer ki ayaklarınızda kuruluk hissediyorsanız bunun nedeni ayak mantarı olabilir. Ayak mantarı genellikle ayak tabanınızda kuruluğa ve pullanmaya neden olacaktır.

Kontakt dermatit: Bazen cildinize temas eden şeyler alerjik reaksiyona neden olabilir. Cildiniz kuruyabilir, kaşınabilir ve kızarabilir. Özellikle makyaj ürünleri, ilaçlar , deterjanlar veya mücevherlerdeki metaller (nikel) bu durumun başlıca nedeni olabilir.

Egzama: Cildinizin kuru, kırmızı ve kaşıntılı ise bu egzama olduğunuzun habercisi olabilir. Bu durumda cildiniz kurumakla kalmaz aynı zamanda çatlayabilir. Bu cilt durumu kalıtsal faktörlere bağlı olarak gelişebileceği gibi aynı zamanda alerjenler, stres ve diğer tahriş edici maddelere bağlı olarak şiddetini arttırabilir.

Seboreik dermatit: Saç deriniz çok kuru olduğunda kepeklenme problemi yaşayabilirsiniz. Seboreik dermatit aynı zamanda kollarınızda, bacaklarınızda, kasıklarınızda, yüzünüzde, kulaklarınızda kuru, pul pul deriye neden olabilir.

Kuru Cilt Belirtileri

Semptomlar sağlığınız, yaşınız ve kuru cildinizin nedeni gibi şeylere bağlı olacağından kuru cilt herkes için farklı olabilir. Ancak, kuru cildiniz olduğunda, aşağıdaki gibi semptomlar yaşama ihtimaliniz vardır:

  • Çatlak cilt (çatlaklar derin olabilir ve kanayabilir)
  • Kaşıntı
  • Pullanma
  • Kızarıklık
  • Sert veya gri görünen cilt
  • Özellikle suya girdikten sonra gergin hissedilen cilt

Kuru Cilt Nedenleri ve Risk Faktörleri

Genellikle çevresel faktörlerden kaynaklanan kuru cilt, bazen altta yatan hastalıklar veya alerjik reaksiyonlardan meydana gelebilir. Kuru cilt şunlardan kaynaklanabilir:

Sert deterjanlar veya sabunlar: Sabunlar, şampuanlar ve deterjanlar cildinizdeki yağın azalmasına neden olabilir. Bu da cildinizin sahip olduğu nemi kaybedebileceği anlamına gelir.

Isı: Şömineler, elektrikli ısıtıcılar veya sobalar odadaki nemi düşürebilir ve cildinizi kurutabilir.

Sıcak duş: Cildinizin aşırı derecede sıcak suya maruz kalması, doğal yağları kaybetmenize ve sonuç olarak cildinizin nemini ortadan kaldırmaya neden olabilir.

Hava koşulları: Kış aylarında nem ve sıcaklık genellikle düşer. Bu cildinizi daha kuru hale getirebilir.

En İyi Nemlendirici Krem: Uraw Phantel Cildiniz İçin Nasıl Çalışır?

Cilt kuruluğu problemiyle mücadele etmenizde son derece etkili olan Uraw Phantel Krem, tüm kuru cilt tipleri için yüksek miktarda nem özelliğine sahiptir. Cilt tarafından kolayca emilebilen yapısı sayesinde kuruluk problemini kısa sürede ortadan kaldıran bu krem, nemi cildinize hapsederek uzun süreli ferahlık hissi sağlar. Tahriş olan veya kızaran ciltlerde de son derece etkili sonuçlar veren Uraw Phantel Krem, vücudun her bölgesinde kurulukla mücadele etmenize yardımcı olur.

Related posts

Zeytinyağının Cilde Muhteşem Etkileri

[email protected]

Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Pürüzsüz, Kırışıksız Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

[email protected]

Yorum Yap