Image default

Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen cilt lekeleri, genellikle zamanla aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu en yaygın lekelerdir. Bu lekeler çoğunlukla koyu cilt lekeleri olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni, güneş ışınlarının cilde renk veren pigment olan melanin üretimini uyarması, ancak yüzde veya vücutta lekelere neden olan melanositlere hormonal değişiklikler, ilaçlar ve diğer faktörler etki etmesidir. Bu yazımızda en yaygın görülen cilt lekelerini ve nasıl tedavi edebileceğinizi açıkladık. İşte cilt lekeleri nedenleri ve tedavi yöntemleri:

Yüz Lekeleri

Melazma, hormonal değişikliklerle yakından bağlantılı olduğu için hamilelik veya menopozda çok sık görülen, yüzünde elmacık kemiklerine ve alına yakın alanlarda görülen koyu renkli alanlardır. Bunlar genellikle kişi güneşe çok maruz kaldığında ortaya çıkar veya kötüleşir. Peki bu durum nasıl tedavi edilir? Öncelikle lekelere maruz kalan cildinizi güneşe akrşı korumak için maksimum koruma faktörüne sahip güneş kremi uygulamayı ihmal etmeyin. Öte yandan uzun süre sıcakta veya güneş altında durmaktan kaçının. Aksi halde koyulaşan ve lekelere sahip olan cildiniz daha çok zarar görebilir. Ek olarak, cildi aydınlatmak için krem ​​veya merhem kullanılabilir.

Güneş Lekeleri

Güneş lekeleri en çok güneş kremi olmadan güneşe çok maruz kalan açık veya koyu tenli kişilerde görülür. Vücudun en çok etkilenen kısımları eller, kollar, yüz ve boyundur. Güneş lekeleri daha çok 40 yaşından sonra ortaya çıksa da daha genç insanlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Yüzeysel ve hafif şiddete sahip güneş lekeleri genellikle ksıa bir süre içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Tüm bunların yanında uzun süre geçmeyen güneş lekeleri için dermatoloğa gitmeniz önerilmektedir. Bu durum son derece önemlidir çünkü cilt kanseri riskini arttırır. Tüm bunların yanında güneşe maruz kalmanızdan kaynaklanan cilt lekelerini yok etmek için beyazlatıcı krem kullanabilirsiniz.

Beyaz Lekeler

Pityriasis versicolor olarak da bilinen ciltteki beyaz lekeler, ciltte birkaç küçük beyazımsı lekenin ortaya çıkmasına neden olan bir mantarın neden olduğu bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Zamanla durum cilde yayılır. Genellikle kişi plajda enfeksiyon kapmaz, ancak daha fazla bronzlaştıktan sonra beyazımsı alanların varlığı gözlemlenebilir. Durumun nedeni, insan cildinde yaşayan ve kontrollü bir miktarda olan bir mantardır, ancak kişinin bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, bu mantarın ciltte daha fazla çoğalması ve beyaz lekelere neden olması yaygındır. Bu durumda cilde 3 hafta boyunca günde 2 kez mantar önleyici krem ​​sürmeniz önerilir. Tedaviye ihtiyaç duyan alan çok geniş olduğunda ve sırtın tamamını kapsadığında, tıbbi talimat altında oral tedavi gerekebilir.

Akne Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri

Sivilce izi, özellikle günümüz gençlerinde sıklıkla rastlanan ve özellikle şiddetli akne tedavileri sonrasında ortyaa çıkan yaygın bir cilt lekesi durumudur. Çoğu kez vücudun yüz bölgesinde sıklıkla görülen akneye veya sivilceye bağlı cilt lekeleri, düzenli bakım ve beyazlatıcı krem kullanımıyla zamanla eski sağlığına kavuşabilmektedir. Öte yandan bu lekelerin iyileşmesi için güneş ışığından uzak durmak son derece önemlidir. Uzun süre güneş altında durmak cildin daha kötü bir hal almasına neden olabilir.

Doğum Lekeleri

Doğum lekeleri kırmızımsı veya cilt tonundan daha koyu olabilir. Ayrıca bu tarz lekeler çoğu kez kendiliğinden geçmezken bazı bireylerde tedaviye de olumlu yanıt vermemektedir. Tüm bunların yanında cildinizde meydana gelen doğum lekelerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için dermatoloğa görünmeniz önerilmektedir. Ö te yandan cildiniz için güneş kremi ve aydınlatıcı kremlerde sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacağı gibi cildinizin beslenmesine de yardımcı olabilir.

Nasıl tedavi Edilir?

Uzunca bir süre uzmanlar tarafından gerçekleştirilen klinik çalışmalar ve kullanıcılar tarafından alınan olumlu sonuçlar neticesinde adını duyuran Uraw Aydınlatıcı Krem, lekelerin silinmesine yardımcı olmasıyla biliniyor. En iyi leke giderici krem olarak da bilinen Uraw Aydınlatıcı Krem, içeriğindeki Symwhite Plus maddesi sayesinde melanin sentezinde azalma sağlayarak cilt üzerinde aydınlatıcı bir etki göstermektedir. Doğal bileşenler açısında da son derece zengin bir içeriğe sahip olan Uraw Aydınlatıcı Leke Kremi, baobab yağı sayesinde güneşin ve çevresel faktörlerin neden olduğu cilt hasarının onarılmasına yardımcı olurken çiğdem çiçeği sayesinde kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının düzenlenmesine destek olur.

Symwhite Plus, VC-IP, Shea yağı ve Badem Yağı, nar ekstratı, Alfa Bisabolol, Baobab Yağı, Limon Çekirdeği Yağı, Crocus Crysanthus Extract

Symwhite Plus: Çam ağacından elde edilen pinosylvin’den ilham alınan ‘Phenylethyl Resorcinol’ ve ‘Bisabolol’ içerir. Bu iki kombinasyon melanin sentezinden azalma sağlayarak, cilt üzerinden aydınlatıcı etki gösterilmesine olanak sağlar.

VC-IP: Tirozinaz enzimini inhibe ederek, melanin sentezinin düzenli olmasına yardımcıdır. Bu şekilde beyazlatıcı ve aydınlatıcı etki gösterir.

Baobab Yağı: E vitamininden ve antioksidanlardan zengin içeriğe sahip buğday, güneşin ve çevresel etmenlerin etkisi ile yıpranmış cilt dokusunun yenilenmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Limon Çekirdeği Yağı: Cilt dokusunu sıkılaştıran ve cildin dengeli bir renk tonuna sahip olmasını sağlayan limon çekirdeği yağı, diğer aktiflerin etkilerini arttırarak, portakal kabuğu görünümünün giderilmesinin ardından daha sıkı bir cilt dokusunun elde edilmesine yardımcı olur.

Crocus Crysanthus Extract: Gençliğin ve güzelliğin sembolü olan Çiğdem çiçeğinden elde edilen etken madde, kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının yenileyerek düzenlenmesine yardımcı olur. Hücreler arası iletişimi kolaylaştırarak cildin yenilenme sürecinin hızlanmasını destekler

Related posts

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri ve Çözümleri

[email protected]

Pürüzsüz, Kırışıksız Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

[email protected]

Cilt Neden Kurur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Yorum Yap