Image default

Pürüzsüz, Kırışıksız Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

Güzel, temiz ve pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmak her kadın ve erkeğin hayalini kurduğu bir gerçektir. Bu konu üzerine birçok kozmetik sektörü piyasaya çeşitli ürün sürdürmektedir.

Biyolojik olarak yaşlanmanın yanı sıra erken dönemlerde gelen yaşlılık belirtileri oldukça can sıkıntısı yaratmaktadır. Kadınların yanı sıra erken gelen yaşlılık belirtileri, diğer ifadeyle cilt kırışıklıkları erkeklerin de canını sıkmaktadır.

Cilt kırışıklığı için bakım önerileri

İnsanın biyolojik yapısı ve yer çekiminin etkisiyle ciltte bulunan kolajen miktarının azalmasıyla zamanla yok olmasıyla cilt yapısı elastikiyetini kaybeder ve o istenmeyen kırışık cilt yapısı ortaya çıkar.

Yaşlılığın psikolojik olarak insan üzerinde yarattığı olumsuz etkiden ötürü, yaşlanma ve kırışıklığı en aza indirmek üzere kozmetik sektörünün bu konu üzerine pek çok ürün ortaya koymuştur.

Kırışık cilt yapısı birçok psikolojik hastalığı tetikleyebilmektedir. Depresyon, stres, üzüntü, düzensiz beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara, az su miktarının tüketilmesi cildin erken kırışıklanmasına neden olmaktadır. İnsanların bu yaşlılık ya da erken gelen cilt kırışıklıkları olarak kabul etmekte zorlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri ve Çözümleri

Suyun Cilt Kırışıklığı Üzerindeki Etkisi

Genç yaşlarda kırışık bir cilt yapısına sahip olmak istemiyorsanız bol bol su tüketin. Ortalama gün içinde mutlaka iki litre su tüketin.  İnsan vücudunun yaklaşık üçte ikisi su ile kaplıdır. Az tüketilen su miktarı vücut direncini düşürür, hastalıklara davetiye çıkarır. Hal böyle olunca takatsiz olan bir vücut erken yaşlanmaya başlar.

Bu tip sorunlarla erken dönemde karşılaşmamak için erken dönemde cilt bakımının yapılması önemlidir. Peki, cilt kırışıklıklarının önüne geçmek için ne yapılmalıdır?

Kırışık Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşla beraber insanların bedenlerinde kırışıklıklar olabilmektedir. Bu istenmeyen cilt kırışıklıkları daha çok göz kenarlarında ve eller de olabilmektedir.  Doğru ve yerinde yapılan bakımlar ve önlemlerle birlikte kırışıklık miktarını önemli düzeyde azaltılabilmektedir.

Cildin kırışık bir yapıya girmesinin ana nedeni olan kolajen miktarının azalmasından kaynaklandığını biliyoruz. Doğru uygulamalar sayesinde ve uygun kozmetik ürünlerinin kullanılması ile kolajen miktarının azalması yavaşlatılabilir.

Özellikle 50’li yaşlarda bolca tüketilen c vitaminin günlük 500 miligram ve üzerinde olması, sayesinde kolajen miktarının neden olduğu kırışıklığı önemli düzeyde azaltacaktır.

Kafein içeren madde tüketiminin de azaltılması, çay, asitli ve alkollü içeceklerinde tüketiminin azaltılması ya da tüketilmemesi durumunda sağlıklı bir vücudun temelini oluştururken yaşlanmayı da ciddi bir boyutta azaltabilmektedir.

Yazın güneşin ışığına fazla maruz kalmamakta, kırışıklık üzerinde ciddi bir önem arz eder. Bu durumu gün içinde kaliteli bir güneş kremi kullanarak önüne geçebilirsiniz. Gece ve gündüz kullanılan sağlıklı ve doğru bir yüz kremi yaşlılığın önüne geçmede önemli bir bariyer olacaktır.

Sağlıklı ve canlı bir tene sahip olmak için rutin bakımların ihmal edilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra uzman tavsiyeleri ile kullanılan kozmetik kremler ve jeller ile vücudunuzu ölü derilerden arındırabilirsiniz.

Sık sık yapılan cilt bakımının yanı sıra, cilt tipine ve yapısına uygun bir bakımın yapılması da önemlidir. Bu şekilde yapılan bakımlar sayesinde daha dinç ve daha canlı bir yüze ve cilde sahip olabilirsiniz.

Kuru, yağlı, karma, normal ve olgun olmak üzere beş çeşit cilt yapısı vardır. Her cildinde kendine göre has bir bakımı vardır. Kendi cildinize nasıl bakım yapabilirsiniz? Nasıl ürünler kullanmanız yerinde olur? Bunları da alanında uzman kişiler sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağının Cilde Muhteşem Etkileri

Kırışıklık İçin Cilt Bakımı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Kırışık cilt yapısının insan üzerinde bırakmış olduğu etki en erken 30 yaşlarında başlamaktadır. Bu yaşlardan itibaren bu durumdan rahatsız olan kadın ya da erkek, genç ya da yaşlı hiç fark etmeksizin isteyen herkes uzman eşliğinde bu duruma son verebilir. Cilt kırışıklıkları aslında çözümü olmayan bir sorun değil, sadece üzerinde biraz daha fazla durulması gereken bir durumdur.

Evde Kırışıklık Giderici Maske Yapımı

Evde kırışık cilt bakımı yapmak için uygulayabileceğiniz bazı maskeler, yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek için kullanabileceğiniz etkili maskelerdir. Sizin için hazırladığımız ve faydasını göreceğinizi düşündüğümüz kırışıklık karşıtı cilt maskeleri ile baş başa bırakıyoruz.

Hücre Yenileyici Muz Maskesi

Malzemeler:

  • Bir adet muz
  • Blender, ya da çatal

Muzu karıştırıcı ile ya da bir çatal ile iyice ezin ve püre haline getirin. Temiz olan yüzünüze bu muz peresini sürün. 20 dakika bekledikten sonra iyice yıkayıp yumuşak bir havlu ile tampon yapar gibi kurulayın hastada bir kere deneyeceğiniz bu maske sayesinde teninizin hasar görmesi engellenecek ve kırışıklık geciktirilmesine yardım edecektir.

Yaşlanma (Kırışıklık) Önleyici Yaş Maske Tarifi

Malzemeler:

  • Yarım paket yaş maya
  • Klasik fincan kahvesinin yarısı kadar ılık su

Yaş mayayı su ile krem haline getirip makyajsız yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra yine ılık su ile durulayın. 20 dakika bekledikten sonra iyice yıkayıp yumuşak bir havlu ile tampon yapar gibi kurulayın. Haftada iki kez bu maskeyi yüzünüze uygulayın.

Cilt Kırışıklığı İçin Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Onarıcı özelliği ile cilde pürüzsüz bir görünüm kazandıran Uraw Anti Aging Ozon Serumu ile erken yaşlanma belirtilerinin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

Ozon kremi ozon serumu
Sipariş vermek için tıklayın

Related posts

En İyi Aydınlatıcı Krem: Uraw Leke Giderici

[email protected]

Lazer Epilasyon Yaptırmanın 7 Faydası

[email protected]

Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap