Image default

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

Sağlıklı saçların dostu buğday yağı; hem cilt hem de saça faydaları bakımından oldukça zengin minerallere sahip bitkisel bir yağdır. Buğday yağının ne olduğunu ve nelere iyi geldiğini bulacağınız bu yazımızda saçlarınızdaki tüm sorunlardan kurtulacaksınız.

Buğday yağı

Saçlarınızın probleminin ne olduğunu belki de bilmiyorsunuz… Hatta yoğun iş temposundan ve hayatın koşuşturmaları yüzünden bir türlü saçlarınıza vakit kalmıyor, öyle değil mi? Ama artık üzülmenize gerek yok, çünkü sizlere mucizevi bir yağ ile gelmiş bulunuyoruz. Saçlarınızdaki yıpranmaların ve dökülmelerin önüne geçmenin yanı sıra saçlarınız olduğundan daha parlak ve canlı gözükecek. Dilerseniz, öncelikle buğday yağının ne olduğuna biraz değinelim.

Buğday Yağı Nedir?

Buğday yağı nedir

Buğday yağı; buğdayın özünden elde edilen bir yağdır. Genel olarak İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen buğday, işlem görerek yağ haline getirilir. Yağ halini aldıktan sonra birçok cilt ve saç probleminde aynı zamanda vücutta yaşanan bazı sağlık problemlerine karşı da oldukça etkili faydaları bulunmaktadır.

Buğday Yağı Ne İşe Yarar?

buğday yağı ne işe yarar

Buğday yağı; vücut, saç, sindirim sistemi, göz sağlığını iyileştirici birçok özelliği bulunmaktadır. Saçlarda oluşan birçok probleme karşı etkili çözümler sunmakta ve yıpranmış saçları tamamen toparlamaktadır.

Buğday Yağının Saça Faydaları

buğday yağının saça faydaları

 1. Yapısında bulunan mineraller sayesinde saçları kökten uca onarır ve parlatır.
 2. Saçları besleyerek saçların ihtiyacı olan vitamini geri kazandırır.
 3. Kuru saçları nemlendirir.
 4. Kırılgan saç uçlarınız varsa saçlarınızın ucunda ki kırıkları onarır ve olası kırılmalara karşı korur.
 5. Saç derisine uygulandığı zaman kepeğe iyi gelmektedir.
 6. Saç derisini besleyerek saçların çıkmasını sağlar.
 7. Kıvırcık saçlara sahipseniz, kıvırcık saçları yumuşatmak konusunda bir dahi olduğunu söyleyebiliriz.
 8. Saçlarınızdaki elektriklenmeleri azaltır ve kabarmasını engeller.
 9. Buğday yağı saçınızın rengini korur ve güneşte açılacak olan saç uçlarınızın rengini dengeler.
 10. Birbirine karışan saçları açarak pürüzsüz hale getirir ve saçlarınızı taramayı kolaylaştırır.
 11. Saçlardaki dökülmeleri azaltır ve yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

Saçlarınız neden dökülüyor, öğrenmek için tıklayınız: Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Buğday yağı saça nasıl uygulanır?

buğday yağı saça nasıl uygulanır

Buğday yağını saça uygulamak için birçok farklı yöntem mümkündür. Gerek saç maskeleri gerekse kendi hazırlamış olduğunuz yağların içerisine kullanabileceğiniz gibi direk olarak saçınıza buğday yağını da uygulayabilirsiniz.

 • Kullandığınız şampuanınızın içerisine bir miktar buydağ yağı koyabilirsiniz. Böylelikle banyodan sonra saçlarınız yumuşayacak ve eskisnden daha parlak hale gelecektir.
 • Sürekli olarak saçlarınıza uyguladığınız bir maske tarifiniz varsa, bir miktar buğda yağını içerisine damlatabilirsiniz.
 • 1 kaşık bal, 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı buğday yağını bir kabın içerisinde karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün ve ardından yarım saat boyunca saçlarınızda bekletin.
 • Saçlarınız tamamen maskeyi emdikten sonra ılık bir su yardımıyla saçlarınızı durulayın.

Yaptığınız bu yöntemler saçlarınızdaki sorunlara kesin çözümler getirecektir. Ayrıca yaşadığınız cilt problemleriniz varsa kesinlikle buğday yağını kullanmalısınız. Çünkü içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde cildinizi besleyerek, cilt sorunlarıyla savaşmaktadır.

Saç vitaminleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız: Saç Vitaminleri Ne İşe Yarar? Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Buğday Yağının Cilde Faydaları

buğday yağının cilde faydaları

 1. Cildi besleyerek daha canlı görünmesini sağlar.
 2. Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini azaltır.
 3. Cildinizde küçük yara izleriniz varsa ve yüzünüzde çizgiler varsa buğday yağını kullanarak geçirebilirsiniz.
 4. Sedef hastalığı, egzema ve kuru cilt için oldukça yararı bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok cilt problemiyle savaşarak şikayetleri azaltır.
 5. Yaşlanmaların önüne geçerek, kırışıklıları azaltır ve cildi sıkılaştırır.
 6. Cildi nemlendirmek konusunda oldukça iddialı bitkisel bir yağdır. Cildinizde yaşadığınız kuruluk problemleriniz varsa artık çözümü de var, buğday yağını kullanarak kuru cilt şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

 

aydınlatıcı leke kremi
Sipariş vermek için tıklayınız

Buğday yağı cilde nasıl uygulanır?

buğday yağı cilde nasıl uygulanır

Buğday yağı, içerisindeki mineraller sayesinde cildi besler aynı zamanda farklı sorunlara da iyi geldiğini konuşmuştuk. Peki, bunca mucizevi etkisi bulunan buğday yağı, cilde nasıl uygulanır?

 • Cildinizde oluşan yaraların üzerine pamuk yardımıyla yaranın büyüklüğüne göre buğday yağını sürün.
 • 5 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su yardımıyla temizleyin. Cildinizdeki yara geçene kadar uygulayabilirsiniz.
 • Cildinize masaj yaparak buğday yağını sürebilirsiniz hem böylelikle cildiniz nemlenecek ve daha parlak hale gelecektir. Ancak yüzünüze uyguladığınız zaman gözlerinize sürmemeye özen göstermelisiniz.
 • Cildinize uyguladığını bir maske varsa içerisine bir miktar buğday yağı katmak cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Cildinizin neden kuruduğunu merak ediyorsanız tıklayınız: Cilt Neden Kurur? Nasıl Önlenir?

Buğday Yağının Zararları

buğday yağının cilde zararları

Buğday yağının aslında bir zararı yoktur aksine zarardan çok faydası bulunmaktadır. Fakat her ilacın bir reçetesi vardır. İşte sizlere önerimizse, buğday yağını tek başına kullanmamanız olacak çünkü çok etkili bir yağ olduğu için hassas ciltlere sahip olan kişilerin cildinde bir süre sonra yıpranmalara sebep olabilir. Bunu önlemek ve yararlı bir şekilde kullanmak için alternatif bitkisel yağlar ile buğday yağını karıştırabilir ve böylelikle etkili sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle de zeytinyağının cilde olan faydalarından yararlanabilir ve ikisini birbirine karıştırarak cildinize ve saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Çünkü bitkisel zeytinyağı, hem yumuşak hem de neredeyse her sağlıklı cilt tipi için uygun bir yağdır. O yüzden bu konuda alternatif bir yağ olarak önerebiliriz.

Evet, güzel insanlar yazımızın sonuna geldiğimize göre bir hoşça kal konuşması yapmamız gerekiyor demektir… Kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeniz dileklerimle hoşça kalın…

Related posts

Saç Büyümesini Destekleyen 6 Gıda

[email protected]

Saçınızı Doğal Yöntemlerle Uzatmanın 5 Yolu!

[email protected]

Saç Uzaması İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Yorum Yap