Image default

Beyaz Saçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Gerçek!

Birçok insan için dış görünümün en önemli noktası saçlarıdır. Özellikle kadınlar yaşamları boyunca saçlarının daha güzel bir görünüm kazanması için sayısız saç bakım ürünü kullanmaktadır. Ancak saçlarınızı ne kadar severseniz sevin, başta yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak zamanla beyazlaşmalar ve grilikler meydana gelebilir. Tüm bunların yanında saçlarda görülen beyaz ve gri teller, yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle yeniden kendi doğal rengine kavuşabilir.

1. Saç köklerinde saça rengini veren kahverengi-sarı, fazla yoğunlaştığında siyahlık veren bir pigment olan melanin hücreleri bulunmaktadır. Melanin pigmentleri yaşlandıkça azalmaya hatta ölmeye başlar. Pigmentlerin yok olmasının ardından saçlar daha açık renklerde gri, gümüş hatta beyaz tonlarında büyümeye başlamaktadır.

2. Getenitik faktörler birçok sağlık probleminin baş sorumlusu olduğu gibi beyazlaşmalar da da son derece etkilidir. Eğer ki ailenizde 30’lu yaşlarda gri veya beyaz tonlara sahip saçları olan bir birey varsa, sizin de saçlarınızın beyazlaşma ihtimali oldukça yüksektir.

3. Saç beyazlaşması kökeninizi ve ırkınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan araştırmalar beyaz insanları 30’lu yaşlarda, Asyalıların 30’lu yaşların sonlarında, Afro Amerikanların 40’lı yaşlarda saç beyazlaşmasına veya grileşmesine yakalandığını göstermektedir.

4. B-12 vitamini eksikliği, kalıtsal tümörler, tiroid hastalığı, vitiligo ve bazı bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar ve cilt sorunları erken yaşta saç beyazlaşma riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

5. Stres, saçlarınızın beyazlamasına neden olabileceği gibi saçlarınızın kırılmasına hatta dökülmesine sebep olabilir. Yapılan araştırmalar aşırı stresli hayat yaşayan bireylerin normal bireylere oranla 3 kat daha hızlı saç dökülmesi yaşadığını göstermektedir. Stresi hayatınızdan artarak sağlıklı saçlara ve vücuda sahip olabilirsiniz.

6. Damar tıkanıklığı başta olmak üzere birçok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartan sigara tüketimi, aynı zamanda saç beyazlamasının da temel nedeni olabilir. Yapılan araştırmalar sigara içenlerin, sigara içmeyenlere oranla 30 yaşından önce gri ve beyaz saçlara sahip olma olasılığının 2 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

7. Birçok kadın saçlarında meydana gelen beyaz veya gri telleri kopararak saçlarının eski sağlığına kavuştuğunu düşünmektedir. Bilinenin aksine grileşmiş ya da beyazlamış saç tellerinin kopartılması, yerine gelecek beyaz ve gri saçlarla tekrarda aynı görünümünü alacaktır. Öte yandan saçlarınızı kopartmak, kafa derinize zarar verebileceği gibi saç sağlığınızın olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir.

8. Beyazlamış veya grileşmiş saçlar, doğal saçlara nazaran daha incedir. Katikülü n incelmesine bağlı olarak meydana gelen bu durum, saçlarınızın güneşten gelen ultraviyole ışınlarından, nemden, kimyasallarda, ısı temasından ve sudan korunması gerektirmektedir. Eğer ki bu durumlara dikkat etmezseniz saçlarınız kuru, kırılgan ve kaba bir yapıya sahip olabilir. Aynı zamanda dış etkenlerden daha kolay etkilenme durumuna sahip olacaktır.

9. Saçlarınız için uygulayacağınız nem tedavisi, donuk ve kuru saçlarla savaşmanın en kolay yolu olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda nem tedavisi gri ve beyaz saçları önlemenin de en etkili yolları arasında gösterilmektedir. Saçlarınızın nemli kalmasına yardımcı olacak bitki özlü şampuanlar ve saç kremleri kullanmayı ihmal etmeyin.

10. Gri saçlarınızı boyatmak yerine farklı kesim stilleriyle gizleyebilir veya saç bandı kullanarak saklayabilirsiniz. Gri ve beyaz saçlarınıza uygulayacağınız yoğun kimyasal içeren boyalar, saç diplerinin zarar görmesine ve saç dökülmelerine neden olabilir.

11. Beyaz ve gri saçlarınızı kapatmak için bitki özlü doğal saç boyaları kullanabilirsiniz. Satın alacağınız saç boyasının kimyasal içermediğine ve saç yapısına zarar vermediğine emin olmanız gerekmektedir.

12. Kimyasal boyaların saçlarınıza zarar vermesini istemiyorsanız, doğal kına kullanabilirsiniz. Kına, saç dokusunda kırmızı, kahverengi veya siyah bir parlaklık katabileceği gibi gri/beyaz saç tellerinin kapanmasına yardımcı olabilir.

13. Grileşen saçlarınızla kendinize yeni bir stil katabilirsiniz. Özellikle birçok kadın ve erkek bireyde gri saç rengi, son derece güzel ve hoş bir görünüm katabilir. Bunun için kuaförünüzden destek alabilir, saçlarınızın daha canlı ve parlak bir görünüm kazanması için bitki özlü saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Related posts

Kafa Derim Neden Ağrıyor? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Kepek Neden Olur?

[email protected]

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap