Image default

Baobab Yağının Saç Sağlığına Faydaları Nedir?

Halk arasında “Hayat Ağacı” olarak da bilinen Baobab yağı, saç sağlığına olan faydalarıyla son zamanların en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineraller içeren bu yağ, kuru saç problemlerini gidermeden elektriklenmeyi önlemeye, saç köklerinin beslenmesinden kafa derisinin iyileşmesine kadar saymakla bitmeyen faydalara sahip. Bu yazımızda doğanın insanlığa armağanı Baobab yağının saç sağlığına faydalarını sıraladık. İşte Baobab yağının saça faydaları…

1. Kuru saç ve saç derisini nemlendirir.

Saçı beslemesiyle bilinen baobab yağı, vücudun saç proteinlerini oluşturan ve saç köklerini tutan kafa derisinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Cildin güçlenmesi için amino asit kullanımına katkıda bulunan baobab yağı, saçtaki folikül hasarını önleyen kolajen üretimini sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda Baobab yağı saç kuruluğunu gidermede ve nem tutulumuna yardımcı olarak yumuşatıcı ve yenileyici özelliğe sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde baobab yağı kuru saç derisi ve kuru saç problemi yaşayan bireylerde doğal nem etkisi yaratmaktadır.

2. Saç köklerini besler.

Saç köklerine kolayca nüfuz eden baobab yağı, kafa derisinin korunmasına ve beslenmesine yardımcı olabilir. İçerisinde üçte bir doymuş yağ, üçte bir tekli doymamış yağ ve üçte bir çoklu doymamış yağlardan oluşan asit profiline sahip bu yağ, saçın yumuşak ve elastik kalmasına yardımcı olmaktadır. Baobab yağının içerisindeki doymuş yağlar saç kütikülüne nüfuz ederken çoklu doymamış yağ asitleri saçın yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağ asitleri saça parlaklık katarken saçın nemini korumasına yardımcı olur.

3. Kepek ve kaşıntılı kafa derisini iyileştirir.

Kepek, kuru cildin meydana getirdiği rahatsız edici bir saç problemidir. Baobab yağı, kuru saç derisine sahip olan bireyler için mükemmel bir onarıcı özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımlarda kepek sorununu ortadan kaldırabileceği bilinmektedir. Ayrıca kaşıntılı kafa derisine neden olabilecek hasarlı saçları onarma konusunda da bir hayli etkilidir.

4. Saç büyümesine yardımcı olur.

Baobab yağı, içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri, A vitamini, D vitamini ve E vitamini gibi besinler içermektedir. Tüm bu bileşenler saç büyümesi problemi yaşayan bireylerde yeni saç üretimine destek veren önemli vitamin ve minerallerdendir. Baobab yağı bu özelliği sayesinde saçı yalnızca nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda hücre büyümesini destekleyerek saçın uzamasına yardımcı olur.

5. Saçı zararlı ışıklardan korur.

Onarıcı özelliğinin yanı sıra temizleyici ve koruyucu özelliğiyle de bilinen baobab yağı, saçı çevresel hasara karşı koruma özelliğine sahiptir. Özellikle kirli havaya karşı saçları koruyan bu yağ, aynı zamanda UV ışınlarına karşıda adeta bir kalkan görevi göstermektedir. Saçı yalnızca çevresel hasara karşı korumakla kalmayan baobab yağı ayrıca hasarlı hücrelerin onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Tüm bu özellikleri saç şaftının en derin noktalarına nüfuz edebilme kabiliyetiyle birleştiğinde Baobab yağı saçı içerden güçlendirerek sağlıklı bir görünüm katma konusunda bir hayli ustadır.

6. Saçı yağlı göstermez.

,Baobab yağı diğer birçok yağda olduğu gibi saçların ıslak ve yağlı görünmesine neden olmamaktadır Bu yağın en büyük özelliği, kafa derisine ve saça sürüldüğünde kolayca emilebilmesidir. Yani kısa süre içerisinde tüm saç köklerine hızlıca nüfuz etme özelliğie sahiptir. Bu sayede saçın ıslak ve yağlı bir görünüm kazanmasına yol açmayacaktır.

Baobab Yağı Nasıl Kullanılır?

Baobab yağının faydalarını artık bildiğinize göre nasıl kullanacağınıza geçebiliriz. Son derece basit ve pratik kullanıma sahip olan bu yağı günlük saç bakım rutinlerinize ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Baobab yağı dilerseniz doğrudan ısıtarak saçlarınıza ve saç köklerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yağı saç kremi veya sampuanla karıştırarak günlük saç bakım rutininize kolayca dahil edebilirsiniz. Etkisini daha fazla arttırmak için jojoba yağı, okaliptüs, hindistancevizi yağı gibi diğer yağlarla birleştirebilir, bir gece boyunca saçlarınızda tutabilirsiniz.

Related posts

Avokado Yağının Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Kil Maskesinin Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Hızlı Saç Uzaması İçin Şampuanınıza Eklemeniz Gereken 5 Formül

[email protected]

Yorum Yap