Image default

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınızı uzatmak istiyorsunuz ama bir türlü nasıl uzatacağınızı bilmiyor musunuz, o zaman saçlarınıza badem yağı uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Badem yağı hakkında ne kadar bir bilginiz var bilmiyorum ama tüm bildiklerinizi unutturmaya geldim. Çünkü sizler için hazırladığım yazımda, badem yağı hakkında en detaylı bilgilere kadar yer verdim. O zaman ne bekliyoruz, haydi badem yağı hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmeye başlayalım.

badem yağı

Hayatımızın çeşitli dönemlerinde saçlarımız dökülür, hassaslaşır ve kırılarak onarımı zor bir hale gelir. Böyle zamanlarda saçlarımızı uzatmak sandığımızdan da zor bir hale dönüşmeye başlar ve sanki saçlarımız hiç uzamayacakmış hissine kapılırız. Fakat, yeterli ve saçınıza uygun bir bakım uyguladığınız takdir de saçlarınızda yaşadığınız tüm problemlerinize kesin çözümler bulacak ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayışını keyifle seyredeceksiniz.

Biliyor musunuz bilmiyorum ama saçlarımız tek bir sebebe bağlı olarak uzamayı durdurmaz. Saçların uzamasını durduran belirli faktörler bulunmaktadır. Dilerseniz, badem yağına geçmeden önce saçlarımız neden uzamıyor bu konuya biraz değinelim.

Saçlar Neden Uzamaz?

saçlar neden uzamaz

Saçlarınız ne yazık ki istediğiniz kadar hızlı uzamıyor olabilir hatta uzamamasının yanında kepeklenme, saçlarınızda dökülme gibi birçok problemle de karşılaşıyor olabilirsiniz. Peki, saçlarınızda yaşadığınız bu problemlerin neden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü?

1- Saçların Bakımsız Kalması

Saçlarınıza yeteri kadar bakım yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat etkili ve doğru bakımı yapmıyorsanız saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı da saçlarınıza veremiyorsunuz demektir. Saçlarımız gün içerisinde yıpranıyor ve çeşitli çevresel faktörler yüzünden ihtiyacı olan sağlıklı vitaminleri alamıyor olabilir. Bunun için iyi bir bakım yapmalı ve saçınızın uzaması için besleyici maskeler yapmalısınız.

2- Genetik Faktörler

Saçlarımız ailemizin genetik faktörlerine bağlı olarak ya yavaş uzuyordur ya da bir süre sonra hiç uzamıyordur. Çünkü ailemizden gelen genlerden dolayı bazı şeyler eksik olabilir ve saçlarımız ek bir takviyeye ihtiyaç duyabilir bunun için iyi bir uzmana başvurmalı ve saçınız hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olmalısınız.

3- Çevresel Faktörler

Çevresel faktörlerin en başında güneş ışınlarının zararları gelmektedir. Güneş ışınlarında saçlarımız ve cildimiz için yararlı ışınların yanında bir de zararlı ışınlar bulunmaktadır. Bu ışınlardan korunmanın en doğal yöntemlerini bulmalı ve saçlarınızı çevresel faktörlere karşı korumalısınız.

4- Kozmetik Ürünler

Eğer bol keseden para harcayıp saçlarınızı uzatabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü saçlarınız için tonlarca para harcamanızı gerektirecek hiçbir sebep yoktur. Tam aksine doğal bitkisel yağlar tercih ederek, kimyasal şampuanlardan uzak durarak saçlarınızı koruyabilir ve uzması için ilk adımı atabilirsiniz.

5- Beslenme Alışkanlığı

Saçlarımızı en çok etkileyen faktörlerden birisi yeme alışkanlığımızdır. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenmiyor sürekli abur cubur yiyorsanız saçlarınız dilediğiniz kadar hızlı uzamayacak ve saçlarınızın istediği vitamin değerlerini de onlara veremeyeceksiniz demektir. Saçlarınızı daha hızlı uzatmak istiyorsanız yeme alışkanlığınıza dikkat etmeli ve protein bakımından zengin yiyecekler yemelisiniz.

Genel olarak saçlarınızı uzatmayan faktörlerden bahsettiğimize göre, saçlarınızı nasıl uzatabileceğiniz konusuna da artık geçebiliriz. Sizlere muhteşem bir şekilde saç uzatan ve saçı derinlemesine besleyen badem yağından bahsetmek istiyorum.

Badem Yağı Nedir?

badem yağı nedir

Badem yağı; tatlı bademin yağının çıkarılması sonucunda elde edilen bitkisel bir yağdır. Tamamen doğal olması sebebiyle vücuda birçok yararı bulunmaktadır. Aynı şekilde saç ve cilt içinde sayılamayacak derece de çok yararı vardır.

Badem Yağının Faydaları

badem yağının faydaları

 • Kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi problemlerin riskini azaltır.
 • İyi (HDL) kolesterolü arttırır.
 • Dudaklardaki çatlaklara ve cildin birçok farklı yerinde oluşan kuruluk problemlerine iyi gelir.
 • Cildi ve saçları güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Cildi ve saçları nemlendirir aynı zamanda nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Kıl köklerini güçlendirir.
 • Saçlarda oluşan kepekleri yok ederek yeniden oluşabilecek kepeklenmeleri engeller.
 • Sedef ve egzama gibi ciddi cilt hastalıklarının oluşturduğu kurulukları engeller.
 • Badem yağı ile yapılan masaj kasların gevşemesine yardımcı olur.
 • Çok iyi bir kilo dengeleme dostudur.
 • Tırnakları besleyerek, tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak problemlerini önleyerek, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Saçları kökten uca kadar besler ve gürleştirir aynı zamanda saçların hızlı uzamasına katkıda bulunur.
 • Ayaklara badem yağı ile masaj yapılması, nasırların giderilmesine yardımcı olur.

Badem Yağının Saça Faydaları

badem yağının saça faydaları

Badem yağı; saça faydalarıyla ün salmış bitkisel bir yağdır. Yapısında bulunan saçları besleyen vitaminler sayesinde, saçların uzamasına yardımcı olur ve saçların ihtiyacı olan besin ihtiyacını saçlara verir.

1- Saçları Güçlendirir

saçları güçlendirir

Saçlar için özel olarak hazırlanan maskelerin içerisine bir miktar badem yağı koymanız saçlarınızı güçlendirerek daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Özellikle de saçlarınız çok ince telli ve sık dökülüyorsa o halde badem yağı kullanarak bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

2- Saçları Onarır

saçları onarır

Saçlarınızda oluşan kırılmalar saçlarınızın yapısını güçsüzleştirir ve daha fazla kırılmalara neden olur. Bu nedenlerin ortadan kalkması için badem yağı kullanabilir ve saçlarınızı kökten uca onarabilirsiniz.

3- Saç Derisini Besler

saç derisini besler

Saçlarınızın derisine uygulayacağınız badem yağı, saçlarınızı derinlemesine besleyerek saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Yaşadığınız kepeklenme ve mantar gibi sorunları da ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir saç derisine kavuşmanıza yardımcı olur.

4- Saçın Kurumasını Engeller

saçın kurumasını engeller

Saçlarınızda kuruluk problemi yaşıyorsanız, badem yağı kullanarak saçlarınızı nemlendirebilir ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü yapısında ki besleyici özelliğinin yanı sıra saçlarda oluşan kuruluklarında önüne geçerek saçları nemlendirir ve parlatır.

Saçlarınız mı dökülüyor belki de en büyük sebebi D vitamini eksikliğidir: D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

5- Saçı Parlatır

saçı parlatır

Saçlarınızda matlaşma problemi yaşıyorsanız, badem yağının muhteşem parıltılarına kendinizi bırakabilirsiniz. Saçların kaybettiği parlaklığı saçlara geri kazandırarak saçları yumuşacık yapar.

6- Saçtaki Elektriklenmeyi Azaltır

saçtaki elektriklenmeyi azaltır

Saçlarınız elektrikleniyor ve bir türlü yatışmıyorsa, o zaman saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için badem yağı kullanabilirsiniz. Saçı yatıştırıcı özelliği bulunmasının yanında saçın kabarmasını da engelleyerek, saçın daha hacimli durmasına yardımcı olur.

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre: Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

badem yağı saça nasıl uygulanır

Badem yağı, saf bir şekilde saçlara sürülebileceği gibi maskelerinizin ve bakım ürünlerinizin de içerisine koyabileceğiniz bitkisel bir yağdır. Badem yağını, şampuanınızın, saç kreminizin, saç maskenizin içerisine koyun ve saçlarınızdaki mucizevi etkilerine kendinizi bırakın.

Badem Yağı ile 3 Maske Tarifi

badem yağı ile maske tarifi

1- Saçlarınızı Besleyen Maske Tarifi

Saçlarınızı beslemek istiyorsanız bu maske tarifi tam da size göre…

 • 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile 1 yemek kaşığı badem yağını bir kabın içerisinde karıştırın.
 • Hazırladığınız maskeyi saç diplerinizden başlayarak saçlarınızın uçlarına kadar iyice sürün.
 • 2 saat saçınızda bekletin ve ardından ılık bir su yardımıyla iyice yıkayın.

Özellikle dikkat çekmek istiyorum, saçlarınıza hiç su dokundurmadan önce şampuanlayın ve ondan sonra yıkayın. Çünkü hindistancevizi yağına su değmesi demek yağı uzun bir müddet saçınızdan çıkaramamanız demektir.

2- Saçlarınızı Parlatın

Saçlarınızı parlatmak istiyorsanız bu maske tarifi tam da size göre…

 • 1 yemek kaşığı badem yağı ile 1 yemek kaşığı buğday yağını bir kabın içerisinde karıştırın.
 • Saçlarınıza bir pamuk yardımıyla uygulayın. Özellikle saç derinizin emmesi için iyice bastırın.
 • 1 saat bekledikten sonra maskeyi ılık bir su yardımıyla saçlarınızdan durulayın.

3- Saçlarınızı Nemlendirin

Saçlarınızı nemlendirmek istiyorsanız bu maske tarifi tam da size göre…

 • 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasenin içerisinde karıştırın.
 • Ardından saç derisinden başlayarak saçlarınızın uçlarına kadar iyice yedirin.
 • Saçlarınızı sıcak bir havlu ile sarın ve 1 saat bekleyin.
 • Bekleme süreniz dolduktan sonra saçlarınızı ılık bir su yardımıyla durulayın.

Zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olun: Zeytinyağının Cilde Muhteşem Etkileri

İşte güzel insanlar, saçlarınızı uzatan badem yağının en özel maske tariflerini sizlere aktarmış olduk. Kendinize ve saçlarınıza sağlıkla bakmanız dileklerimle, hoşça kalın….

Uraw: B11 Plus Hair Shampoo

Uraw’ın tüm ürünleri doğaldır. Size önerdiğim “B11 Plus Hair Shampoo” saçları kökten uca besler ve saçlarda oluşan kırıkları onararak daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Sipariş vermek için tıklayınız

Related posts

25 Yaş Altı Erkeklerde Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

[email protected]

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Uzmanlar Açıkladı: Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 7 Gıda

[email protected]

Yorum Yap