Image default

Avokado Yağının Saça Faydaları | Evde Saç Bakım Önerileri

Avokado yağı, yağda çözünen vitaminler, yüksek seviyede proteinler, potasyum ve doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Avokado yağının yüksek besin içeriği saça kusursuz bir görünüm kazandırırken saç tellerinin içerden beslenmesine yardımcı olur. Yağın içeriğindeki özel formülü saç derisine kolayca nüfuz ederek nemlendirir, parlaklık katar ve daha güçlü hale getirir. Avokado yağı, birçok doğal saç bakım ürününün yanı sıra derinlemesine bakım yapan saç maskeleri gibi ev yapımı saç ürünlerinde de kullanılır.

Avokado Yağının Saç Sağlığına Faydaları

1. Kırılmayı önler.

Saç kırılmasının ana nedenlerinden biri nemsiz kalan kuru saçlardır. Avokado yağı, saç tellerini nemlendirip besleyerek kırılmayı önler, saç tellerini güçlü ve esnek hale getirerek kırılmaya daha az eğilimli hale getirir.

2. Saçı nemlendirir ve güçlendirir.

Avokado yağının saçı nasıl nemlendirdiğini ve güçlendirdiğini açıklamadan önce, bilimsel bir açıklamadan bahsetmek istiyoruz. Vücudumuz saç derisini ve saçı besleyen / yağlayan sebum adlı doğal bir yağ üretir. Sebum, saçtaki kıvrımlar nedeniyle saç şaftı boyunca kolayca hareket etmez. Bu, kafa derisinin ve saç tellerinin savunmasız kalmasına neden olur. Avokado yağı gibi yağları saç köklerine kolayca nüfuz ederek saçın beslenmesine yardımcı olur. Avokado yağı saç derisinin üst katmanlarına nüfuz ederek nem sağlar. Saç tellerine uygulandığında onları güçlendirir, dolayısıyla herhangi bir kırılma veya ayrılma olmasını önler.

3. Saç büyümesini destekler.

Daha önce de belirtildiği gibi, avokado yağındaki tekli doymamış yağ asitleri saçınız için istenen faydanın sağlanmasının ana nedenlerinden biridir. Saç büyümesi, kafa derisinden yeni saç çıktığında ve saç telleri kırılmaya karşı korunduğunda meydana gelir. Saçınız kuru, zarar görmüş ve yetersiz beslenmeden, aşırı sıcak şekillendirmeden, kimyasal işlemlerden veya çevre kirliliğinden zayıfladığında uzama göstermez. Avokado Yağı saç maskesi olarak uyguladığınızda saç tellerinizi nemlendirir, besler ve güçlendirir, görünümlerini iyileştirir ve herhangi bir hasardan korur. Avokado yağını saç derinize masaj yapmak aynı zamanda saç köklerinize kan akışını hızlandırır.

4. Saçın dolaşmasını önler.

Avokado yağı saçınızın dolaşmasını önleyen bir kayganlaştırıcı görevi görür ve aynı zamanda dolaşma ve düğümlerin giderilmesini kolaylaştırır. Yukarıda açıklandığı gibi, avokado yağı saça daha sağlıklı ve daha güçlü hale getiren besinler açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla dolaşıklık açma işlemi sırasında saçlarınızın kolayca kırılmasını önler.

5. Saçı hasardan korur.

Kirlilik, güneş ışığı, deniz suyu ve klor gibi çevresel zararlar saçı kurutabilir. Avokado yağı ise saçı çevresel zararların bazı etkilerine karşı koruyabilir. Yüksek E vitamini içeriği saçı güçlendirerek kırılmayı önleyen avokado yağı, aynı zamanda bölünmüş uçların birbirine bağlanmasına yardımcı olur.

6. Kepeği azaltır.

İyi nemlendirilmiş bir saç derisi saçı daha sağlıklı hale getirebilir. Saç derisi kuru veya pul pul ise, saçları yıkamadan önce avokado yağı ile kafa derisine masaj yapmanız önerilmektedir. Bu işlem kafa derisinde meydana gelen kepek sorunlarının giderilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak saç büyüme hızını arttırır.

Avokado Yağı Kullanmanın Riskleri ve Olası Yan Etkileri

Avokado yağına bağlı olarak meydana gelen alerjiler çok yaygın değildir, ancak bazı insanlarda görülebilir. Avokado yağını ilk kez kullanmadan önce, yağı ilk olarak cildinizin küçük bir bölümüne sürerek test etmeniz önerilmektedir. Uygulama sonrası ciltte kızarıklık, yanma veya herhangi bir rahatsızlık olması durumunda derhal doktorunuza danışarak bu yağı kullanmayı bırakmalısınız.

Related posts

Saç Nasıl Uzar? Saç Büyüme Evreleri Nelerdir?

[email protected]

Sağlıklı Saçların Dostu: Buğday Yağı

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına Faydaları Nedir?

[email protected]

Yorum Yap