Image default

Alopesi Areata Hakkında Merak Edilenler

Alopesi Areata Nedir?

Alopesi Areata, vücudun kendi saç köklerine (saçın büyüdüğü yer) saldırdığında gelişen ve vücudun herhangi bir yerinde saç dökülmesine neden olabilen bir hastalıktır. Halk arasında saçkıran olarak da adlandırılan bu cilt hastalığı, kişiden kişiye bulaşıcı değildir.

Genellikle bu hastalığı geçiren kişilerde saç dökülmesi tahmin edilemez olma eğilimindedir. Saçlar tedavi olmaksızın yeniden uzayabilir veya birkaç kel bölge görülebilir. Ayrıca saç yeniden uzadığında tekrar dökülebilir veya dökülmeyebilir.

Alopesi areata genellikle ne zaman başlar?

Her yaşta başlayabilir; ancak çoğu insan bunu çocukluk veya gençlik yıllarında geliştirmektedir. Hastalığı geçiren bireylerin yarısından fazlasının saçları 12 ay içerisinde tedavi edilmeden eski sağlığına kavuşmaktadır. Saç yeniden çıktığında bir daha asla dökülmeyebilir. Tüm bunların yanında yıllarca öngörülemeyen saç dökülmesi ve yeniden uzama döngülerine sahip olmak da mümkündür.

Bir ebeveynde alopesi areata varsa, çocuk bunu alır mı?

Bir ebeveyn veya yakın akrabada alopesi areata varsa, çocuğun bu hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Risk daha büyük olsa da, bu yüksek riske sahip her çocuk alopesi areata olacağı anlamına gelmemektedir.

Alopesi areata türleri nelerdir?

Alopesi Areata üç farklı türde kendini göstermektedir. Bunlar;

  • Alopesi areata: Alopesi, tıpta kel anlamına gelmektedir. Areata ise düzensiz demektir. Yani bu düzensiz kellik, kafa derisi, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler, koltuk altları, burnunuzun içi veya kulaklarınız dahil vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir.
  • Alopesi totalis: Kişi kafa derisindeki tüm saçlarını kaybeder, bu nedenle kafa derisi tamamen kelleşir. Alopesi areata durumuna göre daha az rastlanan bir türdür.
  • Alopesi universalis: Kişi tüm saçlarını kaybeder ve tüm vücudu tüysüz bırakır. Bu oldukça nadir görülen bir alopesi türüdür.

Kimler risk altında?

Her birey, saçkıran olarak da bilinen bu hastakla yaşamının herhangi bir döneminde karşılaşabilir. Bununla birlikte alopesi areata geçirme riski yüksek olan kişiler:

  • Cinsiyete bağlı olarak erkekler kadınlara göre daha fazla alopesi areata gösterme eğilimindedir.
  • Yaşa bağlı olarak 40 yaşın altında bireylerin saçkıran hastalığına yakalanması daha yüksektir.
  • Genetik sebeplere bağlı olarak anne, baba veya yakın akrabanın geçmiş dönemde alopesi areta geçirmesi, riski arttırabilir.
  • Down sedromu ve otoimmün hastalıklara sahip bireyler.

Nasıl tedavi edilir?

Saçkıran hastalığının tedavisi, durumun teşhis edilmesinin ardından cilt doktoru tarafından planlanmaktadır. Tedavinin temel amacı, hastalığın ilerlemesini durdurarak şiddetini azaltmaktır. Genellikle hastalığı hafifi yaşayan bireylerde birçok kez herhangi bir tedavi dahi uygulanmadan saçlar eski sağlığına kavuşabilir.

İleri derecede alopesi areata yaşayan bireylerin semptomlarında hafifleme görülebilmesi için steroidli ilaçlar kullanılabilir. İlk olarak krem formunda uygulanan bu ilaçlar hastalığın ilerleyişine bağlı olarak enjeksiyonla kafa derisine uygulanabilir.

Related posts

Kepek Neden Olur?

[email protected]

Saç Derisi Simülasyonu (Mikropigmentasyonu): Yararları ve Yan Etkileri

[email protected]

Kıl Altı İltihabı Nasıl Geçer?

[email protected]

Yorum Yap